AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile DTP Grup Başkanvekillerinin açıklamasını NTV’ye değerlendirdi.

Suat Kılıç, şunları söyledi:

“Genelkurmay ve DTP’den yapılan açıklamaları birbirinin karşıtı olarak değerlendirmek doğru değildir. Genelkurmay’ın açıklaması TSK’nın hassasiyetlerinden teyid ve tekrarından ibaret bir açıklamadır. Karşılıklı açıklamaların dozunun düşürülmesi kanaatindeyim. DTP açıklamasından TSK’nın açıklamasına karşı bir açıklama olarak algılamamak ve değerlendirmemek gerekiyor.

DTP’nin bu süreçte en sağduyuyla hareket etmesi gereken siyasi parti olduğu kanaatindeyim. Sürecin başından beri DTP sözcüleri kendi içlerinde söylem ve vurgu birliği oluşturulmamıştır. DTP sözcüleri, olmazsa olmazlar noktasını oldurmayı hedefleyen ve biraz da inatlamayı amaçlayan söylemler geliştirmektedir.

DTP’nin üst yönetimine çok özel sorumluluk ve önemli görevler düşüyor. Proje, Türkiye’nin projesi şeklinde yürütüldüğü takdirde amacına ulaşacaktır. Eğer ikircikli yaklaşımlar geliştirilirse, DTP içerisinde soğukkanlı ve sağduyu gelişmezse, hükümetin attığı adamların amacına ulaşması noktasında bir adım geride bekler ve atılacak olumlu adımın ülkenin menfaatine olduğuna yönelik söylem geliştirilmezse DTP bu sürece kendine beklenen katkıyı verememiş olacaktır.

Bütün siyasi partilerin bütün yapıların, aydınların, kalem erbabının medya temsilcilerinin aynı hassasiyetiyle konuya yaklaşımları temel arzumuzdur. Buradan geriye dönmek yerine; ortak akılda, makul olanda birleşerek, çözümek için ne kadar adım atabileceğimizin muhasabesini yapmalıyız. Ve atılabilecek adımları atabilmeyiz.”