Kılıç: Elçiye rapor verdiğim iddiası onursuzluk

ABD Büyükelçisi’ne rapor verdiği iddia edilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, iddiaları redderek, “Bu yorum ve tanımaları niyet okumaya dayalı onursuzluk ve seviyesizlik” dedi.

Anadolu Ajansı 28.09.2011 - 14:10

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, ABD'nin Ankara Büyükelçisi’ne rapor verdiği iddialarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Kılıç, ulusal bir gazetede, Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak 29 Ocak 2010 günü ABD'nin Ankara Büyükelçisine yaptığı ziyaret sırasında cereyan eden konuşmaların, mahkeme kararları hakkında Büyükelçiye ''bilgi verme'', ''arz etme'', ''sunum yapma'', ''rapor verme'' gibi sözcükler kullanılarak yer aldığını belirterek, ''gerçeği hiç bir şekilde yansıtmayan tanımlamalarla kamuoyunun yanıltıldığını'' ifade etti.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği’ne, Mahkeme Başkanı olarak yaptığı ziyaretin, ABD Büyükelçisi’nin daha önce Anayasa Mahkemesini ziyaretine karşılık olarak gerçekleştirdiği bir iadeyi ziyaret olduğunu belirten Kılıç, şunları kaydetti:

''Bu ziyaret, Anayasa Mahkemesi’ni temsil görevinin bir gereği olarak yapılmıştır. Ülkelerin yüksek mahkemeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli görevler üstlenen büyükelçilerin kurumlara bu tür ziyaretlerde bulunması ve buna karşılık verilmesi, bu güne kadar olmuş, bundan sonra da olmaya devam edecektir.

Karşılıklı yapılan nezaket ziyareti sırasındaki konuşmaları, 'bilgi arz etme', 'rapor verme' gibi ifadelerle tanımlamayı ancak ahlaki ve milli değerler konusunda sorunları olan yorum sahipleri yapabilir. Söz konusu nezaket ziyareti kapsamında, siyasi partilere ilişkin kapatma davaları hakkında yapılan konuşmaların, anılan davaların çok önceden sonuçlanması, kesin karara bağlanması gerçeği karşısında ileri sürülen yorumlar ve tanımlamalar geçersiz kalmaktadır.

Niyet okumaya dayalı onursuzluk ve seviyesizlik olarak nitelenebilecek bu yorum ve tanımlamaları şiddetle reddediyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...