Cumartesi günü Beşiktaş-Orduspor maçında protokol tribününde oturan üç kişi, numaralı tribünde oturan taraftarlara demir sopalarla saldırdı.

Pazar günü Gaziantep'te oynanan Gaziantep-Galatasaray maçı öncesinde ise Kamil Ocak Stadı'nda polisin sıktığı biber gazından etkilenen çok sayıda taraftar, tribünden sahaya inmek zorunda kaldı, ortalık savaş alanına döndü.

Hafta sonu meydana gelen iki olay akıllara, sporda şiddeti önlemek için çıkarılan 6222 sayılı kanunu getirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, konuyla ilgili NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.

Gaziantep - Galatasaray maçının öncesinde polisin müdahalesi vardı, biber gazı her tarafı kapladı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gaziantep’te yaşananlar bir spor alanında görmek istediğimiz görüntüler değil. Son derece çirkin rahatsız edici. Türkiye'de biz sporun bu fotoğraflarla hatırlanmasını istemiyoruz ama ortaya çıkmaya devam ediyor. Bakınca sebep sonuç ilişkisi var. Bize intikal edilen bilgiler ki doğruluk derecesi yüksek bilgilerdir gerçek olmayan biletlerle bir grubun stadyumda yerini almaya çalıştığı, biletlerin gerçek olmadığı anlaşılınca başka bir kapıyı zorlayarak içeri girme çabası söz konusu. Devam ediş biçimi yanlış, müdahalenin yöntemi ve şiddeti üzerinde İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar var. Rüzgarın biber gazını bütün stadyuma yaymış olması, müdahale edenlerin istediği bir şey değil tabii. Bu fotoğrafın çekilmesine neden olanları da, içeride bu arbedenin büyümesine neden olanları da mercek altına almaktadır kamu kurumları.

İnönü Stadı'nda da bazı olaylar yaşandı. 7 kişiye statlara giriş yasağı verildi ama serbest bırakıldılar...

Koruma görevlisi denilenlerin kime hizmet verdikleri konusu Beşiktaş kulübü tarafından açıklığa kavuşturulmalı. Polisin ve stadyum güvenliğinin bir zaafı söz konusu değildir. O olay başka bir olaydır. Beşiktaş kulübü bunları açıklamalı. 6222 hakimler ve savcılar tarafından uygulanan bir kanundur. Kararı verenler hakimlerdir. 6222’den dolayı bizi yargılamaya kalkmaları anlaşılır değil. Niye serbest bıraktıkları sorusuna cevap verecek kişi ben değilim. Sadece seyirden men boyutunun uygulanması 6222’nin caydırıcı bir etki yaratması için mümkün değil. Düzeni bozanlarla ilgili para ve hapis cezaları da var.

Bugün yüzme ve atletizm federasyonlarıyla ilgili bir sponsorluk anlaşması imzaladınız biraz ondan bahsedelim.

Çok tarihi önemde bir anlaşmanın altına bugün imzalarımızı koyduk. Olimpiyat adaylık bütçemize de sponsorlara dayalı oluşturmuştuk. Doğuş Grubu'yla, Sayın Şahenk’le başlamıştık, sonrasında Turkcell, Koç, Sabancı, Ülker, THY, Digitürk görev üstlenmişlerdi. Bugün Turkcell’le ayrıca bir sponsorluk anlaşması daha imzaladık. 14 milyon lirası yüzmede, 14 milyon lirası atletizmde kullanılacak bir sponsorluk anlaşmasına bugün imzamızı koyduk. Bu imzayı attık ama ne yaptık Michael Phelps'in antrenörü Bob Bowman artık yüzücülerimize hizmet verecek, Türk sporcularını yetiştirecek. Yeni şampiyonlar yolda, yarı yolda olanlar var, yolun sonuna yaklaşmış olanlar var. 12 milyon genci sporcu tarama testinden geçireceğiz. İlk etapta 20 bin gencimizi sonra onun içinden 5 bin gencimizi seçeceğiz. Hangi sporu elit düzeyde yapmaya müsait olanları seçeceğiz. Hayatımızın bir kısmını mutlaka spora ayıracağız.