Anayasa Mahkemesi'nin 51. kuruluş yıldönümü devletin zirvesini bir araya getirdi.

Yüce Divan Salonu'nda düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ, Ali Babacan, Beşir Atalay, bazı bakanlar, yabancı yüksek yargı organları temsilcileri ile davetliler katıldı.

Törende, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başkanvekilleri Alparslan Altan, Serruh Kaleli ve yeni seçilen üye Emin Kuz ile konukları girişte karşıladı.

Anayasa Mahkemesi'ne yeni seçilen üye M. Emin Kuz'un ant içmesinin ardından Kılıç, Kuz'a kisvesini giydirdi.

Kılıç, Kuz'un Anayasa'nın evrensel ilkelerin ve yasaların şekillendireceği vicdani kanaati dışında, hiçbir etki ve baskı altında kalmadan onurlu ve sorumluluk isteyen bu yüce görevi yerine getireceğini belirterek, başarı diledi.

'TEK KIRMIZI ÇİZGİ İNSANLIK ONURU OLMALI'
Anayasa yapım süreci ile ilgili siyasi partilere uzlaşma çağrısında bulunan Haşim Kılıç'ın, iktidar ve muhalefete, sonrasında yargıya önemli mesajları vardı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç törende yaptığı konuşmada, "Önemli olan referanduma sunulacak anayasanın yüksek bir katılımla kabulünü sağlayacak ortak projelerin ortaya çıkarılmasıdır.

Cumhuriyetin temel niteliklerinden demokratik laik sosyal hukuk devleti ilkeleri de bütünüyle insanlık onurunu yükseltmek amacına hizmet etmesi gereken temel değerlerimizdir. Anayasa yapım sürecinde rol alan sosyal ve siyasal kurumların, değişmemesi gereken tek kırmızı çizgilerinin 'insanlık onuru' olması ve bunu anayasaya yansıtarak gelecek kuşaklara değerli bir miras bırakmaları beklenmektedir'' dedi.

'REFERANDUMA GÖTÜRÜLMELİ'
Kılıç, 367'nin üzerinde konsensus sağlansa bile yeni anayasanın referanduma götürülmesi gerektiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, ''Böylece bugüne kadar yaşanan anayasayla ilgili meşruiyet sorunu da en aza indirilmiş olur'' ifadesini kullandı.

HAŞİM KILIÇ'TAN ELEŞTİRİ
Kılıç, isim vermeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Ergenekon davasına yönelik tutumu sebebiyle eleştirdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bazı kesimlerin ilgi duyduğu ya da siyasi düşünce ortaklığının doğal sonucu olarak yakın dostların yargılandığı davalarda, demokratik tepki ve destek verilmesi, anlayışla karşılanmalıdır. Bu konuda verilmiş anayasal haklar, sonuna kadar kullanılabilir. Ancak, hakların kullanılması yargıya meydan okumayı, onu tehdit etmeyi ve şiddete başvurma hakkını kimseye vermez. İşgal ettiği makam, mevki, unvan ne olursa olsun kimsenin suç işleme imtiyazı olamaz.''

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, barış düzenine yazılı metinlerle değil tıkanmış olan kalp ve gönül yollarının açılmasıyla daha kolay ulaşabilineceğini ve bunu sağlayabilecek yüzyıllardır biriktirdiğimiz çok köklü bir kültüre sahip olduğumuzu ifade etti.

HEYET, ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve beraberindeki heyet, sabah saatlerin ise Anıtkabir'i ziyaret etti. 

Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 51. yıldönümü dolayısıyla Kılıç ve beraberindekiler, Aslanlı Yol'dan yürüyerek, Atatürk'ün mozolesine geldi.

Kılıç'ın mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Anı fotoğrafı çekilmesinin ardından Kılıç, Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Yüce Atatürk, insanlığın geleceğini hukukun aydınlığında arayan Anayasa Mahkemesi kuruluşunun 51. yıldönümünde üyeleri ve raportörleri olarak huzurundayız. Emanet ettiğiniz Cumhuriyetin aydınlığını ve mutluluğunu yaşayarak, anayasa yargısı yoluyla hukukun erdemini yükseltmeye, tarafsız yapısı ve özgür vicdanıyla insanlık onurunu koruyarak, ülkenin ve milletin güvencesi olmaya devam edeceğimizi yineliyoruz."