Kılıçdaroğlu: 9 yaşında nasıl meslek seçilecek?

CHP Genel Başkanı, Meclis'te kabul edilen 4+4+4 düzenlemesiyle ilgili konuştu: Bu Türkiye'yi geriye götüren bir projedir...

Anadolu Ajansı 30.03.2012 - 21:30

Kılıçdaroğlu: 9 yaşında nasıl meslek seçilecek?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, zorunlu eğitimin süresini 12 yıla çıkartılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yasayı eleştiren Kılıçdaroğlu, yasanın ne uzmanlarca ne de kamuoyunda tartışılmadan, 'biz yaparız olur' mantığıyla çıkarıldığını belirtti.

CHP lideri, ''Şimdi 4 4 4 ucubesini getirdiler. Birinci 4'ten sonra 9 yaşındaki çocuğa diyoruz ki, 'mesleğini seç', 9 yaşındaki çocuk nasıl mesleğini seçecek?" dedi.

Urla Belediyesi tarafından yaptırılan Atatürk Kültür Merkezi'nin açılış töreninde, "Liseyi bitirenler bile ne meslek seçeceğini büyüklerine sorar. Nerede rastlanır bu anlayışa? 5 yaşındaki çocuk ilköğretime başlayacak. Annelere soruyorum, 5 yaşındaki çocuk nasıl ilköğretime başlayacak? Okul öncesi eğitime başlayabilir, ama ilköğretime nasıl başlar?" diyen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"4 4 4'ü getirdiler, toplum tartıştı mı? Bir pedagoji uzmanına, üniversitelere, öğretmenlere, annelere soruldu mu? 'Biz yaparız olur' dediler. Recep Tayyip Erdoğan, yarın ameliyathaneye girip, 'durun ameliyatı ben yapacağım' derse şaşırmayın. Tabii, o kişi ameliyat masasında kalır. 'Ben her şeyi bilirim' diyen cahil insandır. Bilen insan, konunun uzmanına danışan insandır. İlkokulu bitiren herkes milletvekili olabilir, ama doktor, mimar, mühendis olamaz. Onun için 4 4 4 Türkiye'yi ileriye değil, geriye götüren bir projedir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...