Kılıçdaroğlu: AB, AKP'ye bahane veriyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İngiltere'de Türkiye - AB ilişkilerini değerlendirdi. Merkel ve Sarkozy'nin tutumlarının AKP'nin AB projesini yavaşlatmakta bahane olarak kullandığını, AB'nin 'reformlara' verdiği destekle de Türkiye'yi kendinden uzaklaştırdığını söyledi.

02.03.2011 - 23:48

Kılıçdaroğlu: AB, AKP'ye bahane veriyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Londra'da, 'Türkiye'nin Değişen Dünyada Dış Politikası' konulu bir konuşma yaptı.

Türkiye - AB ilişkilerini değerlendiren Kılıçdaroğlu, Sarkozy tarafından da desteklenen Merkel'in 'ayrıcalıklı ortaklık' fikrinin, AB'de kendini evinde hissetmeyen AKP'ye, birlik yolunda yavaşlamak için bahane olduğunu söyledi.

AB tarafından, iktidarin yaptığı değişikliklere reform denmesini de eleştiren Kılıçdaroğlu, bunun Türkiye'nin birlikten uzaklaşmasına yol açtığını iddia etti.

CHP lideri, İngiliz Kraliyet Enstitüsü, Chatham House adlı düşünce kuruluşunda konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ortaya attığı 'ayrıcalıklı ortaklık' fikrine Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin de sahip çıktığını aktaran Kılıçdaroğlu, ''Bu fikir, Türkiye'de AB'ye bakışı inanılmaz biçimde olumsuz etkilemiştir. Bu durum zaten Avro-Atlantik camiası üyeliğinde kendini evinde hissetmeyen AKP'yi, AB projesini iyice arka plana atmaya, uyum çalışmalarını karşı tarafa atfettiği bir takım bahanelerle yavaşlatmaya yöneltmiştir'' diye konuştu.

AB'nin Türkiye'ye yönelik taahhütlerini yerine getirmeyi çoğu zaman başaramadığını savunan Kılıçdaroğlu, AB'nin Türkiye'de yapılan reformlara destek vermesini eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, ''Yargı bağımsızlığı, anayasada referandum değişikliğiyle elimizin altından kayıp giderken, AB buna 'reform' dedi, Anayasada son yapılan referandum değişikliklere AB 'reform' dedi; hangi reform?'' diye sordu.

Kılıçdaroğlu, görüştüğü AB yetkililerine, ''Siz bu değişiklikleri destekleyerek, Türkiye'nin AB'den uzaklaşmasına yol açıyorsunuz'' dediğini ifade etti.

"BAŞKA ALTENATİF YOK"
CHP'nin AB'ye üye olma hedefine bağlı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, bu hedeften kasıtlarının tam üyelik olduğunu, bunun dışında ''ayrıcalıklı ortaklık ya da başka bir formül'' bağlamında hiçbir alternatifi kabul görmesinin söz konusu olamayacağını söyledi.

AB üyeliğinin Türkiye için basit bir dış politika konusundan ibaret olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin üyeliğinin de AB için basit bir konu oluşturmadığını belirtti.

''KIBRIS İÇİN TÜRK TARAFI HER ŞEYİ YAPTI''
''Kıbrıs sorunu çözülmeden Güney Kıbrıs Rum yönetimini AB'ye almak ve üstüne üstlük Kıbrıs konusunu Türkiye'nin üyeliğiyle irtibatlandırmak belki de AB siyasetçileri tarafından yapılan en büyük hata olmuştur'' diyen Kılıçdaroğlu, Kıbrıs konusunda Türk tarafının çözüm için yapabileceği her şeyi yaptığını söyledi.

"DIŞ POLİTİKADA KAYGILAR YARATTI"
AK Parti'nin dış politikasına ilişkin bir soruya da Kılıçdaroğlu, ''Dış politikada AKP, kaygılar yarattı. İran'la, Ortadoğuyla, AB ile ilişkilerde kaygılar yarattı. Örneğin şu söylemi biz kabul etmeyiz 'AB ilişkileri tıkandı, siz bizim fişimizi çekin'. Yok böyle bir şey, biz bu mesafeyi kolay almadık. Eğer Türkiye, AB sürecinde bir adım atmışsa karşı tarafın da aynı adımı atması için zorlarız'' yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...