Kılıçdaroğlu adli yıl açılışına katılmayacak

CHP ldieri Kemal Kılıçdaroğlu, yarın Beştepe'de yapılacak adli yıl açılışına katılmayacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Parti Sözcüsü Böke, Bahçeli'yi eleştirdi, "İsterse kendi parti kongresini sarayın bahçesinde yapabilir" dedi.

Haberler 31.08.2016 - 14:05 | Son Güncelleme : 31.08.2016 - 14:58

Kılıçdaroğlu adli yıl açılışına katılmayacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adli yıl açılışına yönelik kararını verdi.

CHP MYK toplantısından çıkan karara göre, Kılıçdaroğlu yarın Beştepe'te yapılacak açılış törenine katılmayacak.

MYK'da yapılan değerlendirmede katılmama gerekçeleri olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın içinde yapılması ve kuvvetler ayrılığının zedeleneceğine yönelik kaygı gösterildi.

"BAHÇELİ KONGRESİNİ SARAYIN BAHÇESİNDE YAPABİLİR"

MYK toplantısının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, "Kuvvetler ayrılığına gölge düşüren herhangi bir adımın parçası olmayacağız" dedi.

"Hepimize düşen görev saray rejimine omuz vermek değil yargının bağımsızlığını savunmaktır" diyen Böke, şöyle konuştu:

"Biz CHP olarak bunu yapmaya ısrarla devam edeceğiz. Bahçeli isterse kendi parti kongresini sarayın bahçesinde yapabilir. AKP'nin 'yi 15 Temmuz'a getirmiş olan ideolojik ve partizan yaklaşımı her alanda kendini göstermeye devam ediyor. Polise türbanı serbest bırakarak laikliği tartışmaya açmaları bunun en somut örneği." 

Adli yıl açılışının bu yıl güvenlik gerekçesiyle Beştepe'de yapılacağı belirtilmişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yarınki törende yer alacağını açıklamıştı. Bahçeli konuyla ilgili açıklamasında, "Başta Barolar Birliği, sonra da anamuhalefet partisi 'nin gündemini konuşmak için Beştepe'ye gidip de başka bir konu için salona gitmek istemiyor, anlamak mümkün değil" ifadelerini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...