CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa gezisi kapsamında tarihi Cumalıkızık köyünü ziyaret etti. Burada bir grup gazeteciyle sohbet eden Kılıçdaroğlu, Bursa ziyaretini değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye işaret eden Kılıçdaroğlu, ''Birinci Recep'ten Bursa'yı, ikinci Recep'ten Türkiye'yi kurtaracağız'' dedi.

CHP iktidarında yurttaşların özgürce düşüncelerini ifade edebileceklerini belirten Kılıçdaroğlu, ''Telekulak hükümetinden kurtulacaklar'' dedi.

Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, AK Parti-CHP Koalisyonu'na ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine de, ''Sayın Bahçeli, hangi duyumlara dayanarak bunu söyledi bilemiyorum ama bizim öyle bir niyetimiz yok. Bizim niyetimiz tek başına iktidar'' dedi.

CHP lideri, BDP'nin referanduma ilişkin tavrıyla ilgili soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

''BDP, 'sandığa gitmeyeceğiz' diyor, 'boykot edeceğiz' diyor. Biz halkın sağduyusuna güveniyoruz. Halkın iradesinin özgürce sandığa yansımasını istiyoruz. AKP daha yolun başında korsan afiş kullanmaya başladı. Pek çok kişinin anayasaya 'evet' diyeceğine ilişkin afişleri Ankara'ya asmaya başladılar.

Sabancı ailesi itiraz etmese bu afişler kalacaktı. Bir iktidar eğer 'hayır' mı çıkacak kaygısı içinde olmasa, bu tür korsan girişimlere 'evet' demez. Düşünün; eğer siz yasa dışı bir şey yapıyorsanız Sayın Başbakan'ın en azından bunu sorgulaması lazım. Savcıların sorması lazım 'bunu kim yaptı' diye. Bakın hiç ses çıkıyor mu? Hiç ses çıkmıyor, çünkü işlerine geliyor. O zaman bu korsan girişimin bir parçası da AKP'nin kendisi olur.''