Kılıçdaroğlu: Aynı anda iki saldırı manidar

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İsrail'in, insani yardım götüren gemilere yönelik saldırısı ile İskenderun'daki terör saldırısı aynı anda olmasını manidar bulduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 31.05.2010 - 16:09

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısını kabul etmenin mümkün olmadığını belirterek, ''Bu insanlık dışı saldırının gerekçesi ne olursa olsun asla mazur gösterilemez'' dedi.

Gazze'ye insani yardımların gönderileceğinin ilgili ülkelerin resmi makamları tarafından bilindiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Ambargoyu delmeye yönelik bu son girişime Türkiye'den katılan ve filodakilerin en büyüğü olan Türk gemisinin hareketinden önce tarafımızdan İsrail makamları nezdinde kararlı girişimlerde ve uyarılarda bulunulabilinirdi. Böylece yaşadığımız vahim tablonun önünün alınması mümkün olabilirdi. İsrail tarafından yapılan bu saldırının tarafımızdan geçiştirilmesi mümkün değildir.

Büyükelçimizin geri çağrılması olumlu bir girişimdir. Bunun yanında Hükümetin başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası örgütlerin gündemine getirmesini, yakından izlemesini ve hukuki yollara başvurmasını yerinde buluyoruz.''

Kılıçdaroğlu, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin, İskenderun'daki terör saldırısında 7 askerin şehit olduğunu hatırlatarak, İsrail'in operasyonuyla bağlantısının olup olmadığına ilişkin görüşünü sorması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Bu konuda değişik çevrelerin kaygıları var. Bunlar dile getiriliyor. Biz tabii İskenderun'da yaşanan olaydan gerçekten büyük üzüntü duyduk. 7 askerimizin şehit olması üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. İsrail Ordusu'nun yaptığı operasyonların sürdüğü bir ortamda Türkiye'de böyle bir eylemin gerçekleşmesi gerçekten de manidardır.''

İsrail'in saldırısının Türk kamuoyu olmak üzere Müslüman aleminde de ciddi tepkilere yol açtığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Müslüman aleminin haklı duyarlılığına katılıyoruz. Öte yandan İsrail'in orantısız güç kullanımına ilişkin tepkilerimizi ortaya koyarken tahriklere kapılmamayı da bir ilke olarak kabul etmeliyiz'' dedi.

Gemideki sivil toplum kuruluşu üyeleri arasında yabancı uyruklu kişilerin yanısıra Türk vatandaşlarının da bulunduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Vatandaşlarımızın hemen Türkiye'ye getirilerek tedavilerine burada devam ettirilmesi uygun olacaktır. Bunun yanında ülkemizde yaşayan Musevi vatandaşlarımıza yönelebilecek eylemler konusunda da hükümet gerekli tedbirleri acilen almalıdır. CHP olarak bu sorunun uluslararası çıkarlarımız doğrultusunda çözümüne sorumluluklarımız çerçevesinde katkıda bulunmaya hazırız'' diye konuştu.

'DİPLOMASİ GÖREV YAPMIYOR'
Kılıçdaroğlu, gemiler yola çıktığında karşılıklı açıklamalar yapıldığı ifade edilerek, durumun bu noktaya gelmesinde ihmal olduğunu düşünüp düşünmediği sorusunu yanıtlarken de diplomasinin temel görevinin çatışma ortamını yaratmamak olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Eğer diplomasi varsa bunun için vardır. 'Geliyorum' diyen bir tehlike var. Yazılan, çizilen bir tehlike var. Diplomasinin bu süreç içinde yeterince etkin görev yaptığı kanısında değiliz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...