Kılıçdaroğlu: Başbakan MİT'ten bilgi alsın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a Hizbullah dernekleri konusunda MİT Müsteşarlığı'ndan bilgi almasını önerdi.

27.01.2011 - 15:23

Kılıçdaroğlu: Başbakan MİT'ten bilgi alsın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Hizbullah dernekleri konusunda MİT Müsteşarını çağırarak kendisinden bilgi almasını önerdi.

Kılıçdaroğlu, AK Parti’li milletvekillerinin Hizbullah’la bağlantılı olduğunu iddia ettiği derneklere gerçekleştirdiklerini öne sürdüğü ziyaretlerle ilgili olarak şunları söyledi:

"Zaten kendileri itiraf ettiler. Gittikleri derneği Hizbullah terör örgütü mensupları kaçtığı için niye polis basıyor. Başbakan bunun yanıtını versin. Ayrıca Başbakan, Hizbullah terör örgütüne niye terör örgütü diyemiyor? Acaba doğu-güneydoğuda geliştirdikleri işbirliği zarar görür diye mi bu lafı etmek istemiyor? Her şeyi biliyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar, kendilerinin milletvekilleri de itiraf etti. Orası resmi bir dernek olabilir. Ama o derneğin ne olduğunu, derneğin kimlerle irtibat içinde olduğunu herhalde herkes biliyor.

Sayın Başbakan merak ediyorsa, MİT müsteşarını çağırır ondan daha ayrıntılı bilgi alır. Eğer MİT müsteşarı ona doğru bilgi vermiyor diye düşünüyorsa, güneydoğuya gittiğinde, Batman'da herhangi bir kahvehaneye otursun oradaki yurttaşlarla görüşsün, o yurttaşlar sayın Başbakan'a gerekli yanıtı verirler."

'ÖNERİ VERİLİRSE PARTİ MECLİSİ'NDE GÖRÜŞÜLÜR'
CHP lideri, partinin Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'un Ergenekon davasının tutuklu sanıkları Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın milletvekili adaylığıyla ilgili önerisinin hatırlatılması ve "Siz konuyla ilgili 'Öyle bir şey yok,' açıklamasını yapmıştınız, Parti Meclisi (PM) bu konuda farklı bir karar verebilir mi?" diye sorulması üzerine, CHP lideri şunları söyledi:

"Bizim PM'nin iradesi ayrıdır. Önemli bir organdır. Eğer bir arkadaşımız öneri verirse o organda görüşülür. PM'nin verdiği karara da hepimiz saygı duyarız. Yani Genel Başkan her şeye egemen olan, her şeyi baskılayan, kendisinin dışında hiç kimsenin bir şey düşünmemesini isteyen bir genel başkanlık modeli yok bizde. Bizde herkesin düşüncesini özgürce dile getirdiği bir model var. Faşizan rejimlerde bir kişi konuşur, diğerlerinin sesini keserler. O bizde yoktur, CHP'de yoktur. Öteden beri özgürlüklerden yana olan bir partiyiz ve yapımız da, düşüncelerimiz de böyledir."

'BÜYÜKERŞEN PARTİMİZE KATILIRSA MEMNUN OLURUZ'
DSP’den istifa eden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in CHP'ye katılıp katılmayacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Sayın Yılmaz Büyükerşen partimize katılırsa bundan memnunluk duyarız. Bütün sosyal demokratların tek çatısı var, en güçlü çatı Cumhuriyet Halk Partisi. Sosyal demokratları bu çatı altında beklemek bizim görevimiz," diye konuştu.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, üç dönemdir Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor.

Yılmaz Büyükerşen, 2004 yılında DSP eski Genel Başkanı merhum Bülent Ecevit tarafından yapılan genel başkanlık teklifini geri çevirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...