Kılıçdaroğlu: Başbakan'dan iki özür bekliyoruz

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın hem BDP heyetine yönelik linç girişiminde CHP'li Sinop Belediye Başkanı'nı suçlaması, hem de 'CHP'li belediyeler yaptıkları ihalelerde PKK'ya para aktardı' iddiası konusunda CHP'den iki kere özür dilemesi gerektiğini söyledi.

26.02.2013 - 14:28

Kılıçdaroğlu: Başbakan'dan iki özür bekliyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında ağırlıklı olarak milliyetçilik tartışmasına değindi.

Başbakan Erdoğan'ın Mardin'de kullandığı "Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarımızın altına aldık" ifadesiyle ilgili konuşan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

''Sen bu milletin önüne çıkıp açık yüreklilikle özür dileyeceksin bu milletten. Bir insan ailesinden, köyünden, renginden, inancından hele hele milliyetinde hiç utanmaz, niye utansın? 'Herkesin kimliği kendi şerefidir' dedik. Kimlikler siyasi malzeme olmaz. Kimliklere saygı duyulmalı. AKP'nin ve hükümetinin bir misyonu var; Recep Tayyip Erdoğan'ın devirdiği çamları düzeltme görevi. Başbakan öyle bir laf etti ki düzeltilecek tarafı yok. Başı da belli sonu da belli... Etnik kimlik üzerinden siyasete 'hayır' diyoruz.

'RİZELİLER SENİ DİNLEYİP KARARLARINI VERİR'
'Rize'de de aynı şeyleri söyleyeceğim' demiş. Sen Rize'de eğilip bükülmeden, kıvırmadan şu lafı edeceksin: 'Ey Rizeliler ben milliyetçiliği ayaklar altına aldım' diyeceksin. Bakalım Rizeliler ne diyecek. O takdir Rizelilerin benim değil. Rizeliler seni dinleyip kararlarını verirler. Vatandaşa sorun hiç kimse hayatından memnun değil. Türkiye'nin değişime ihtiyacı var. Bu ihtiyacı sokağa çıktığınızda göreceksiniz. Bizim insanımız sağ duyusu güçlü bir insan.

'BİZİM MİLLİYETÇİLİK ANLAYIŞIMIZ YURTSEVERLİK'
Halk, Başbakanın söyleminden yara almıştır. Kendi milletini aşağılayan bir Başbakan, kendi bayrağını aşağılamıştır. Bu çıkmıştır ortaya. Asla ve asla etnik kimlikle hiçbir CHP'linin ilgisi yoktur. Bizim milliyetçilik anlayışımız yurtseverliktir.''

'CHP'DEN İKİ ÖZÜR DİLEMESİNİ BEKLİYORUM'
Sinop'ta BDP heyetine yönelik linç girişimleriyle ilgili konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ''Sinop'ta olaylar çıktı, Başbakan'ın grup toplantısında ilk işi CHP'li belediye başkanını suçlamak oldu. Yalancıdan Başbakan olmaz. Yalan söyleyen adamdan bu ülkeye hayır gelmez. Açarsın valiye sorarsın. Arzu edersen Sinop Belediye Başkanı'na açarsın telefon. Onları aramıyor, sormuyorsun. Oturuyor açıkça belediye başkanını suçluyorsun.

Sayın Başbakan bir suçlama daha yapmıştı, 'CHP'li belediyeler yaptıkları ihalelerde PKK'ya para aktarıyor' diye. Başbakan, CHP'li belediyeleri suçladığı için özür dilemeli. CHP'den iki kez özür dilemesini bekliyorum. Bir Sinop olayı, iki CHP'li belediyeler PKK'ya para aktarıyorlar dediğin için açıkça özür bekliyorum senden. Özür dilemek şerefli insanların işidir. Olgunluk işidir. Bakın BDP'li milletvekili çıktı. Bizim belediye başkanından özür diledi. 'Yanlış yapmışız' dedi. Sen Başbakansın çık aynı olgunluğu göster, açıkça özür dile'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...