Kılıçdaroğlu: Baykal olsa da adayım

CHP’de genel başkanlık içi adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu’dan yeni değerlendirmeler geldi. İl başkanlarının 65'inin Kılıçdaroğlu'nu desteklediği belirtilirken, Önde Sav da 'Baykal'la siyaseten yollarımız ayrıldı' dedi.

Haberler 17.05.2010 - 20:14

Kılıçdaroğlu: Baykal olsa da adayım

CHP’de, genel başkanlığa adaylığını bugün açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’teki makam odasında gazetecilerle sohbet etti.


Kılıçdaroğlu, yarın saat 11’de yapılacak il başkanları toplantısını kast ederek, "Uzlaşma daha da genişleyecek" dedi.

Adaylık açıklaması sonrası Deniz Baykal’la görüşmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ancak uygun bir ortamda her zaman görüşebilirim" dedi. Baykal’ın kendisini aramadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ben kendisini ararım. Her zaman saygı duyar ve bilgisine başvururuz" şeklinde konuştu.

CHP'nin bölüneceğine inanmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, partinin MYK toplantısı sonrası Baykal’a destek açıklamasına da "Doğal ve saygıyla karşılamak lazım. Mihenk taşı kurultaydır. Bütün bu konular orada çözülecek" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Başbakan’a Erdoğan’ın Deniz Baykal’la ilgili yaptığı açıklamalara da, "Başbakan’a yakıştıramadım. Bel altı vurarak politika yapılmamalı" şeklinde yanıt verdi.

SAV: YOLLAR AYRILDI
CHP Genel Sekreteri Önder Sav'dan, akşam saatlerinde yeni bir açıklama geldi.

'Deniz Baykal'la siyaseten yollarımız ayrıldı' diyen Sav, 'Baykal alet ediliyor, oyuna gelmeyecektir" diye konuştu.

65 İL BAŞKANI: KILIÇDAROĞLU
Öte yandan, Kılıçdaroğlu'nun 'uzlaşma daha da genişleyecek" sözüne paralel bir açıklama da, partinin grup başkanvekillerinden Hakkı Süha Okay'dan geldi. Okay, ''65 civarında il başkanı, Kılıçdaroğlu'na destek veriyor'' dedi.

CHP Genel Merkezine gelişinde, gazetecilerin Kılıçdaroğlu'nun genel başkan adaylığını halen destekleyip desteklemediğine ilişkin sorusuna da okay, ''Kararımızı açıkladık. Desteğimizi çekmemiz söz konusu değil. O speküle ettiğiniz birtakım isimler bizzat beni aradı ve Kılıçdaroğlu'na desteğinin sürdüğünü söyledi'' dedi.

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman ise Baykal'a destek veren milletvekillerince hazırlanan bildiriye imza atmak için partisinin genel merkezine geldiğini söyledi.CHP Genel Başkanlığına aday olacağını açıklayan İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, ''CHP'nin bölüneceğine inanmadığını'' belirterek, ''Farklı düşünceler olabilir ama bu bölünme sürecini getirmez'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Meclisteki makamında gazetecilerle sohbet etti.

Gazetecilerin genel başkanlık adaylığına gelen tepkileri sorması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Özellikle bir tepki çok hoşuma gitti. Bir genç toplu taşım aracında yolculuk ederken arkadaşı ona benim aday olduğumu haber veriyor. O da bunu yüksek sesle tekrarlıyor. Bunun üzerine otobüsteki herkes alkışlamaya başlıyor. Olumlu tepkiler geliyor'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, yarın yapılacak il başkanları toplantısının değerlendirmesinin istenmesi üzerine, uzlaşmanın daha da genişlemesini beklediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, süreçte yaşananları ''sağlıklı bir doğumun sancıları'' olarak gördüğünü ifade etti.

Bir başka soru üzerine, Kılıçdaroğlu, ''Özel hayatım kalmadı artık. Çok yoğun çalışıyorum. Zaten yoğun çalışıyordum. Çalışmamın konsepti değişmiş olacak'' dedi.

Aday olacağını açıkladıktan sonra Deniz Baykal ile hiç görüşmediğini, ancak uygun bir ortam olursa görüşebileceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, MYK üyeleri ile de birebir temasının olmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, ''Partinin bölüneceğine inanmıyorum. Farklı düşünceler olabilir ama bu bölünme sürecini getirmez. MYK'nın açıklamasını doğal ve saygıyla karşılamak lazım. Bu işin mihenk taşı kurultay. Olay kurultayda çözülecek'' diye konuştu.

''MÜTHİŞ BASKI VARDI''
Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine, partinin yetkili kurullarının oluşumu konularına ''şu kişi seçilsin, bu kişi seçilsin'' diye girmediğini belirterek,

''Önce benim ruhen genel başkanlık adaylığına hazır olmam gerekiyordu. Müthiş bir baskı vardı. Dayanılır gibi değildi. Zamanlama bile bana bırakılmıyordu. 'Hemen, derhal' deniliyordu. Bu süreçte düşüncelerini almam gereken kişiler vardı.

Akademisyenlerin de içinde bulunduğu değişik çevrelerle konuştum. Ortak bir karar çıktı. Aday oldum'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Deniz Baykal'a yönelik sözlerini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Başbakan'a bu söylemi hiç yakıştıramadım. Bel altı vurularak politika yapılmamalı. Politikanızı ona bağladıysanız halka verecek hiç bir şeyiniz yok demektir. Böyle bir süreç oldu diye kurultay yapılmıyor. Biliyorsunuz kurultay tarihi çok öncesinden belliydi.''

Baykal'ın ''genel başkanlık seçiminde uzlaşma aranmasına'' ilişkin sözlerini de anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Kimsenin aday olmasının önünde engel yok, herkes aday olabilir. Sayın Deniz Baykal da aday olabilir'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, bir başka soru üzerine, ''Sayın Baykal aramasa bile ben giderim, ararım. Ona her zaman saygı duymak, gereğin de ötesinde görevdir. Her zaman bilgisine başvuracağız. Buna benim ihtiyacım var'' dedi.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin ''genel başkan seçilirseniz nasıl bir CHP göreceğiz'' sorusuna ''Şu anda bir yorum yapmak istemiyorum. Tarihsel mirasına uygun, çağdaş, dünyadaki sorunları gören, gençleşmiş, halkıyla kucaklaşmış, halka çok daha yakın bir CHP olacak'' karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, bundan sonraki çalışmalarını da Mecliste sürdürmek istediğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...