Kılıçdaroğlu Baykal'a meydan okudu!

CHP’de Deniz Baykal’ın istifasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklaması, bir "meydan okuma" şeklinde yorumlandı.

Haberler 17.05.2010 - 12:37

Kılıçdaroğlu Baykal'a meydan okudu!

Akşam gazetesi yazarı İsmail Küçükkaya, Vatan gazetesi Ankara Temsilcisi Bilal Çetin ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman, Mirgün Cabas ve Ruşen Çakır’ın birlikte sunduğu “Yazı İşleri” programına konuk oldu.


Küçükkaya, Çetin ve Keyman, Deniz Baykal’ın istifasının ardından Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP genel başkanlığına adaylığını açıklamasını değerlendirdi.

Bilal Çetin: “Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının Deniz Baykal’ın icazetiyle olması bekleniyordu. İcazetsiz aday olmak, bir anlamında emanetçi olmanın dışında bir adaylık.

Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal aday olmazsa genel başkanlığa seçilecektir. Bundan sonra Deniz Baykal’ın ‘döneceğim’ demesi zor bir ihtimal.

Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Örgütüme, partime güvenerek aday oldum’ dedi. Ben Kılıçdaroğlu’na karşı bir aday çıkacağını zannetmiyorum.

Deniz Baykal, ‘Dışarıda kalacağım, dışarıdan desteklerim’ derse, Kılıçdaroğlu’nun genel başkan seçileceğini düşünüyorum.”

İsmail Küçükkaya: “Kemal Kılıçdaoğlu, dört gün içinde iki kez ben aday değilim demişti. Neden değişti? Çünkü Önder Sav faktörü devreye girdi ve destek verdi. Baykal’ın evindeki görüşmede Sav’ın ‘Ben aday olayım’ dediğini biliyoruz. Ne oldu da Baykal ile Sav’ın arası açıldı, o önemli.

Kılıçdaroğlu ve Baykal’ın kararını etkileyen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması oldu. Başbakan, çok ilginç bir konuşma silsilesiyle bu topa sert girdi. Tek aday olması ya da karşısına başka bir aday çıkması durumunda Kemal Kılıçdaroğlu mutlaka kazanır. Deniz Baykal’ın adaylığının olması durumunda ise bölünme olur, o zaman da Baykal kazanır.”

Fuat Keyman: “Deniz Baykal’ın geri dönüşünü zor görmüştüm. Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olması sürpriz değildi. Kılıçdaroğlu, Baykal’dan destek alamadı. Bugün bir meydan okuma var. Kemal Kılıçdaroğlu ‘Baykal’a rağmen, CHP’nin genel başkanlığına adayım’ diyor. Daha farklı bir aday olmaz. Deniz Baykal ya hamle yapar ve kendisini aday yaptırtır ya da Kemal Kılıçdaroğlu dönemine geçilir.

Başbakan Erdoğan, Baykal’a yönelik sert bir eleştiriler yapıyor ama onun tercihi Deniz Baykal. CHP dışındaki kamuoyunun hem Kemal Kılıçdaroğlu üzerinde netleşmesi hem de kasetin içereği önemli. Kasetin içeriğiyle ilgili net bir açıklamayı Deniz Baykal’ın yapmaması nedeniyle geri gelmesinin giderek zorlaşması, toplumsal tepkilerin de güçlenmesi Kılıçdaroğlu’nun bu kararı vermesine neden oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu, adaylığını açıklayarak emanetçi olmadığını, CHP’ye lider olabileceğini ve  partiyi Baykal sonrası döneme götürebileceğini söyledi.”

Sayfa Yükleniyor...