Kılıçdaroğlu: Bir uçta Erdoğan bir uçta Öcalan

İmralı ile görüşmeler ve basına yansıyan tutanakla ilgili CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Masanın bir ucunda Erdoğan öbür ucunda ortağı Abdullah Öcalan var. Bizim muhatabımız olacak kişi Recep Tayyip Erdoğan, ne düşünüyor acaba" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 28.02.2013 - 16:40

Kılıçdaroğlu: Bir uçta Erdoğan bir uçta Öcalan

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bir gazetede yayımlanan ''İmralı tutanakları'' başlıklı haberin hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Daha öncede söylemiştim, masanın bir ucunda Recep Tayyip Erdoğan, diğer ucunda da Abdullah Öcalan oturuyor. Ortaklardan birisinin yaptığı açıklamaları, bugün gazetelerde okuduk. Diğer ortağın yapacağı açıklamaları da bekliyoruz'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, aynı haberde CHP'yle ilgili değerlendirmelerin de yer aldığının ifade edilmesi üzerine ''Az önce ifade ettim, masanın diğer tarafında oturan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözleri bizim için önemli, açıklamalarını bekliyoruz'' dedi.

Kılıçdaroğlu da söz konusu haberdeki başkanlık sistemiyle ilgili ifadeleri nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

''Bir görüşme var. Görüşmenin bir ucunda Recep Tayyip Erdoğan var. Masanın öbür ucunda da diğer ortağı Abdullah Öcalan var. Bir tarafta olan görüşünü beyan etti, bugün bir gazetemizde yer alıyor, bütün ayrıntıları ile yer alıyor. Bizim muhatabımız olacak kişi, diğer ortak. Yani Recep Tayyip Erdoğan, ne düşünüyor acaba. Bunu bekliyoruz, meşru bir düzende, hukukun egemen olduğu bir düzende bizim muhatap olarak alacağımız kişi, bu ülkenin Başbakanıdır, yani Recep Tayyip Erdoğan'dır. Beraber görüşüyorlar, mektuplar gidip geliyor. Karşılıklı görüşmeler devam ediyor. Bunlardan sadece bir bölümü medyaya yansıdı, bizim bilgimiz de o medyayla sınırlı.'

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...