Kılıçdaroğlu: BM raporu hezimet

Mavi Marmara baskını ve BM raporuyla ilgili konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye aleyhine çıkan BM raporunun dış politika tarihinin en ağır hezimetlerinden biri olduğunu söyledi.

07.09.2011 - 12:57

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Mavi Marmara baskını, BM raporu, İsrail’e yönelik yaptırımlar ve Gazze meselesiyle ilgili konuştu. Açıklamadan dikkat çeken ifadeler şöyle:

-Menfur mavi Marmara katliamının üzerinden 15 ay geçmiştir.

-1 Eylül 2011 tarihinde basına sızdırılan Mavi Marmara raporunun İsrail’i hak tanımaz tutumlarını meşrulaştırmaktan başka bir anlam taşımadığı görülmüştür.

-Haksız Gazze ablukası için İsrail’in arayıp da bulamadığı fırsat BM raporuyla İsrail’e sunulmuştur.

-İnsafsız ve haksız Gazze ablukasını reddeden milletimizi geldiğimiz bu noktada bir kez daha düşünmeye davet ediyorum.

‘TÜRKİYE KAYBETTİ’
-Türkiye devletinin bu diplomatik kifayetsizliğinin çok iyi tahlil edilmesini istiyorum.

-Bu olayın başından beri Türkiye devamlı kaybeden taraf olmuştur. Türkiye can, mal ve itibar kaybetmiştir. Türkiye ile birlikte Gazze de kaybetmiştir.

-Dünya kamuoyunun büyük desteğine rağmen Türkiye aleyhine çıkan bu rapor Türk dış politikasının en ağır hezimetlerinden biridir.

-Dışişleri Bakanı’nın açıkladığı müeyyidelerinin Türk kamuoyunu kandırmaktan başka bir anlamı yoktur.İsrail alacağını almıştır.

-Sayın Cumhurbaşkanı bu rapor yok hükmünde demektedir. Bu nasıl olabiliyor. Orada Türkiye’nin imzası yok mudur?

-Sayın Başbakan dün ticari ilişkilerin de dondurulacağını açıkladı ancak daha sonra Başbakanlık böyle bir şey olmadığını açıkladı.

-Hükümet füze kalkanına evet derken BM raporundan haberdar mıydı değil miydi?

-Bir yandan İsrail ile askeri anlaşmaların askıya alınacağını söylüyorsunuz diğer yandan İsrail’in güvenliği için yapıldığı açık olan füze kalkanı projesine evet diyorsunuz.

‘BAŞBAKAN BUNU AÇIKLASIN’
-
Başbakan Gazze’ye gitmekten bahsediyor. Gitsin tabi biz gitmesinden memnun oluruz. Bu gezi neyi değiştirecek Başbakan bunu açıklasın.

-Başbakan’a soruyorum: Bu raporu hazırlayan soruşturma panelinin kurulmasını istedin mi. Evet. Oraya çok deneyimli bir diplomatı atadın mı. Evet. 5 aralıktan bu ayna İsrail ile gizli görüşmeler yürütüyor musun. Evet. Bu müzakerelerin sonucu sana aktarıldı mı. Evet. Böyle bir rapırun çıkacağı bilgisi sana aktarıldı mı. Evet. O halde neden altına imza atıyorsun?

-Hükümet kanadından Sayın Sanberk’i suçlayıcı ifadeler yapılıyor. Bu bir siyasi ikiyüzlülüktür. Sayın Sanberk kendisini ne talimat verildiyse onu yapıyor.

‘HÜKÜMET GAZZE ABLUKASINI MEŞRULAŞTIRDI’

-Hükümet Gazze ablukasını kendi elleriyle meşrulaştırmıştır. Şayet İsrail’e bir müeyyide uygulanacaksa hiç bu yola başvurulmadan başvurulacaktı. Çünkü yeterli dünya desteği vardı. O zaman İsrail’in eli zayıftı şimdi ise güçlü.

-Türkiye tarihinde demokrasi bilincinden bu kadar uzak başka bir hükümet yoktur.

-1 hafta önce Suriye ile savaş noktasına gelen Türkiye şimdi de İsrail ile aynı noktaya geliyor. Tüm bunlar parlamentoya bilgi verilmeden o0luyor.

‘TÜRKİYE 2 ÜLKE İLE SAVAŞ NOKTASINA GELDİ’
Nasıl oluyor da biz her hafta bir ülke ile savaş noktasına geliyor. Parlamento açıldığında bunun hesabını soracağız.

-Türkiye’nin asıl yapması gereken İsrail Filistin sorunu çözümüne katkıda bulunmaktır. Türkiye’nin dış politikası salt Gazze’ye endekslenemez.

-Türkiye’nin menfaati Filistin meselesinin adil bir çözüme kavuşturulmasıdır.

‘ELDE VAR SIFIR POLİTİKASINA DÖNÜŞTÜ’
AKP hükümetinin popülizm hevesine kurban ettiği Türk dışı politikası hakkında herkesi bir kez da düşünmeye davet ediyorum.

AKP’nin Türkiye’yi sözüne güvenilmez bir ülke konumuna düşürmeye hiç ama hiç hakkı yoktur. ‘Komşularla sıfır sorun politikası’, ‘elde var sıfır politikası’na dönüşmüştür.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...