CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Brüksel dönüşü İstanbul'da Avrupa Parlamentosu'nda yaşanan krizle ilgili bir basın toplantısı yaptı.

Erdoğan'ı Esad'la kıyaslama polemiğine değinen CHP Lideri, bu kıyaslamayı bir gün önceki grup toplantısında yaptığını hatırlaratak "Siz Esad'ı destekliyorsunuz dediler, ben de 'İkisi arasında ton farkı hariç hiçbir farkı yok' dedim."

İlişkili Haberler


Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Esad'a kardeşim diyen adam bir günde katil yaptı. Kardeşim diyen adam bir gecede düşman oldu dedim. Bu anlayışı kabul etmediğimizi söyledik. Biz CHP olarak hiçbir zaman Esad'ı savunmadık. Baskıcı hiçbir yönetimi savunmadık. Kim insan haklarını ihlal ediyorsa kendisini CHP'nin karşısında bulur.

Ben bir kez daha aynı şeylerin altını çizmek istiyorum. 'Yasama ve yargı bizim için ayak bağıdır' diyen bir başbakanı demokrat olarak tanımlayan kişiler çıksın ortaya. Böyle bir Başbakan'a asla demokrat denmez. Böyle bir Başbakan'ın sözü ortada dururken siz ne yaptınız, ne söylediniz? Birileri Türkiye'ye 3. sınıf demokrasiyi layık görüyor. Bu halk birinci sınıf demokrasiye layıktır."

Kendisinin fikrini açıklama özgürülüğünü kısıtlayan Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda'yı bir kez daha eleştiren Kılıçdaroğlu, böyle biriyle asla görüşmeyeceğini vurguladı.

BRÜKSEL'DE KRİZ
Kılıçdaroğlu'nun Brüksel temasları sırasında sarfettiği sözler küçük çaplı bir krize neden olmuştu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu (S&D) toplantısına katılan Kılıçdaroğlu, toplantının ardından Grup Başkanı Hannes Swoboda ile basına açıklamalarda bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasında Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi. Esad ile Erdoğan'ın "baskıcı" olduklarını ve aralarında "ton farkı" bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ne fark var aralarında demokrasi açısından?" ifadelerini kullandı.

Toplantı sonrası yazılı bir açıklama yapan Swoboda ise Erdogan'ı Esad'la kıyaslayan herhangi bir açıklamanın, sadece yanlış bir anlama olabileceğine vurgu yaptı.

'SORUMLU ERDOĞAN'DIR'
Türkiye dönüşünde bu krizi değerlendiren Kılıçdaroğlu, Erdoğan ile Esad arasındaki kıyaslamayı nasıl yaptığını şu sözlerle anlattı: "Uludere'de 34 yurttaşımız katledildi. Öldüren kim, talimatı veren kim? Defalarca söyledim, bu talimatı Recep Tayyip Erdoğan vermiştir. Böyle bir adama demokrat denir mi? O adama diktatör denir. Esad da talimat veriyor, Erdoğan da veriyor. Ne farkı var?
51 kişi Reyhanlı'da hayatını yitirdi. Sorumlusu kim? Ben sorumlu olarak Reyhanlı'daki esnafı mı bulacağım! Bu işin sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir. Bütün dünyada bu işler böyledir. Bunun sorumlusu da Recep Tayyip Erdoğan'dır.''