CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli'de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ''Yalanın, talanın sonunu getirmeye kararlı mıyız?'' diyerek başladı.

Meydanı dolduran vatandaşların ''Başbakan Kemal'' sloganları atmaları üzerine Kılıçdaroğlu, ''Başbakanlığa kararı siz vereceksiniz. Mühür sizin elinizde. O mührü adaletten, haktan yana kullanın. Halkın iktidarını kuralım. Herkese iş, herkese aş bizim temel felsefemiz olacak. Siz 'Başbakan Kemal' deyince, Ankara'da Recep Bey'in ezberi bozuluyor. Ama meraklanmayın, Recep Bey'in ezberini bozduk, kimyasını bozduk, Recep Beylerin düzenini de bozacağız. Bu kardeşiniz onların maskesini düşürecek'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Başbakanın kendisini ''meydanlarda anayasayı anlatmamakla suçladığını'' belirterek, Başbakanla bir televizyon ekranında karşılıklı tartışma çağrısını yineledi.

Kılıçdaroğlu, ''Adam gibi adamsan, çık televizyonda tartışalım. Hem benim anayasam güzel diyeceksin hem de ekranlara çıkmaya korkacaksın. Çık karşıma yiğitsen, boyunu posunu görelim'' dedi.

BU HÜKÜMET 'TELEKULAK HÜKÜMETİ'
Telefon dinlemelerine de değinen Kılıçdaroğlu, ''Recep Bey bir şey söylerse aksi oluyor. Recep Bey'in kulakları çok büyük. Zaten bu Hükümete 'telekulak hükümeti' diyorduk. Çıkıp milleti dinleyenleri alkışlıyorlar. Bunun adı demokrasi olabilir mi? Size, memur Kemal, işçi Kemal, hangi soya bakarsa baksın, ister inansın ister inanmasın, insan Kemal'in sözü, bunlardan hesap soracağız'' dedi.

Başbakanın eski liderlerin arkasına saklandığını öne süren Kılıçdaroğlu, Başbakanın Turgut Özal ve Menderes ile yan yana afişler bastırdığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, ''5 Ocak 1991'de Recep Bey Almanya'da konuşuyor, Özal'a 'uşak' diyor. Şimdi afişler bastırıyor, Özal'ın devamıyım diye. Uşak dediğin adamın arkasına saklanan uşaktır. Başbakan, eski siyasilere saygı göstersin'' diye konuştu. Başbakanın ''dokunulmazlıkları kaldırma'' sözü verdiğini ancak sözünü tutmadığını belirten Kılıçdaroğlu, ''Söz vereceksin, onun deyimiyle söyleyeyim, kıvıracaksın. O düzeni yıkacağız. Halkın iktidarında dokunulmazlıkları kaldıracağız'' dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde atanamayan öğretmenler sorununu da çözeceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, alanda gençlerin fazla olmasının kendisini sevindirdiğini belirterek, gençlere siyasette daha fazla yer almaları çağrısında bulundu.

''12 Eylülde 'hayır' deyin, Recep Bey'den kurtulma süreci başlasın'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Başbakan bir konuşmasında 'Bitaraf olan bertaraf olur' diyor. Senin demokrasi anlayışını sevsinler. Sen milletin sırtına bindin, zengin oldun. Bugün Sözcü gazetesini gördünüz mü? Başbakanın villasının fotoğrafları vardı. Şimdi soruyorum, millet açken sen o yataklarda nasıl uyuyorsun? Gözüne uyku giriyor mu senin?'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarlarında temiz siyasetin yolunu açıp kirli siyasete son vereceklerini ifade ederek, ''Mecliste Ali Dibocu adalet bakanı, naylon faturacı maliye bakanı, kalpazan milletvekili olmayacak'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda vatandaşların yarınki kadir gecesini kutlayarak, güvercin uçurdu.