Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde yolsuzluk iddialarıyla düzenlenen operasyona tepki göstermek ve CHP'li belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen'e destek vermek için Eskişehir'e gitti.

Partiye ait seçim otobüsüyle başlayan Eskişehir’e destek yolculuğuna çok sayıda Parti Meclisi Üyesi, Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve milletvekilleri de eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti ve ardından belediye önünde halka hitap etti.

'BÜYÜKERŞEN'İN ALNI AK'
"Yılmaz Büyükerşen'in alnı ak" diyen CHP Lideri, bu operasyonun belediye başkanı Büyükerşen'i itibarsızlaştırmak amacıyla yapıldığını ancak aksine Büyükerşen'in itibarını yükselttiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

''Bütün mesele ben seni mahkum edeceğim, seni itibarsızlaştıracağım. Ben size söylüyorum, bu operasyon Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın itibarını yükseltmiştir daha da güçlendirmiştir onu. Türkiye'de demokrasi tehlikededir, altını çizerek söylüyorum. Hesap vermekten korkmayız yeter ki hesap vereceğimiz kişiler düzgün adamlar olsunlar, siyasi otoritenin emrinde olmasınlar. Yoksa niye hesap vermeyelim.

'O TÜRKİYE'NİN AYDINLIK YÜZÜ'
Kendi belediye başkanınıza sahip çıkın. Yani ortada birilerine ihaleyi verdik onlar kazanacaklar götürecekler diye bir şey yok. O alnı ak bir belediye başkanıdır. O bir üniversite hocasıdır. Yılmaz Büyükerşen ile gurur duyuyoruz. O Türkiye'nin aydınlık yüzüdür.''

9 KİŞİ ADLİYEDE
Öte yandan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılan bazı ihalelere fesat karıştırıldığı ve kamu zararına neden olunduğu şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınanlardan 9'u, adliyeye sevk edildi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılan ''Porsuk Çayı ve muhtelif kanallarda düzenlemeler, masal dünyası ve Eskişehir kentsel gelişim projesi yapım işi ihalelerinde, ihalelere fesat karıştırıldığı, kamu zararına neden olunduğu'' şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 23 kişiden 5'i emniyetteki işlemlerinin ardından, 1' 'i savcılığın talimatıyla, 8'i de dün savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.