CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ardahan’da düzenlenen mitingde konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

Benim için yandaş yok, vatandaş var. Emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında maaş ikramiye vereceğiz, kaynak var. Emekli, iki maaş ikramiye alınca İsviçre bankalarına yatırmayacak, bakkaldan alışveriş yapacak. Kim kazanacak? Esnaf kazanacak. Hortumcular zarar edecek. Kaçak Saray’a bağlanan hortumları keseceğiz.

Refahı tabana yayacağız. Refahı tavanda, bir avuç insanda topladılar. Biz refahı tavandan tabana yayacağız. Böylece bu ülkede yoksulluk tarihe gömülecek. Bunun sözünü veriyoruz. 

Benim çocuklarımın, kardeşlerimin gemileri yok. Çocuklarımın hiçbiri köşiye dönmedi, hepsi alınlarının teriyle çalışıyor. Ben sizden birisiyim, sizin kardeşinizim. Sizin derdinizi en iyi bilen benim. Benim siyasal anlayışımda siyaset köşeyi dönme aracı değildir, siyaset halka adanmıştır. Yaşanacak bir Türkiye için yeni bir sayfa açalım.

4 yıl için sizden yetki istiyorum. Hiçbir ailenin geliri 720 liradan az olmayacak. Her ailenin güvencesi olacak. Aile Sigortası’nı getireceğiz. Para kadının hesabına yatırılacak.

Asgari ücret ne kadar? Onu da bilmiyorlar. 949 lira. 900 lirayı düşün, çay ve simit hesabı, geriye kalıyor 49 lira. Şimdi sorun Sayın Başbakan'a 49 lirayla bu aile elektrik parası mı ödesin, mutfak masrafı mı versin, otobüs parası mı versin, çocuğun okul masrafını mı karşılasın? Nasıl yapacak bunu? Asıl sen bana bunun formülünü söyle de bu millet de rahatlasın. Haykırıyorum, bin 500 lira yapacağım asgari ücreti
Dedim ki 'Ben eski hesap uzmanıyım. Aldıyı bilirim, verdiyi bilirim. Nasıl toplanır, nasıl hesaplanır, bütçe nasıl yapılır bütün hayatım bununla geçti.' Sorun dedim, kendi danışmanlarınıza sorun, kendi uzmanlarınıza sorun. Bu işi Türkiye'de eğer 10 kişi iyi biliyor diyorsanız, o 10 kişiden biri de bu kardeşinizdir, bu konuda mütevazi değilim. Size hizmet edeceğim, bu ülkenin insanına.

Kimliği ne olursa olsun, benim başımın tacıdır. İnancı ne olursa olsun, benim başımın tacıdır. Yaşam tarzı ne olursa olsun, benim başımın tacıdır. Benim görevimde, çocuğu işsizse iş bulacağım. Akşam tencere kaynamıyorsa onun tenceresi kaynayacak, bunun formülünü bulacağım. Aile sigortasını onun için getiriyorum. 3 milyon 750 bin haneye huzur getireceğiz, barış getireceğiz, kardeşlik getireceğiz. Hiç kimse büyük kentlerin sokaklarında trafik lambalarının bulunduğu yerde dilencilik yapmayacak. 13 yılda yoksulluğu bitirmediler, 4 yılda ben bu coğrafyada yoksulluğu tarihe gömeceğim.

Geçmişte hangi partiye oy verdiyseniz verdiniz, hiç sorun değil ama 7 Haziran'da beraber yola çıkalım. Bunu sorun yapmadan, bu ülkenin güzelliği için, bu ülkenin huzuru için bu ülkenin kardeşliği için beraber yeniden yola çıkalım.

Bu ülkede yoksulluğu bitirecek olan parti CHP'dir. Bu ülkede 6 milyon 200 bin işsizin sorununu çözecek olan parti, CHP'dir. Bu ülkede emeklilere Ramazan Bayramı'nda ve Kurban Bayramı'nda 2 maaş ikramiye verecek olan parti, CHP'dir. Bu ülkede her ailenin geliri '720 liranın altında olmayacak' diyen parti, CHP'dir. Bu ülkede taşeronluğu bitirecek olan parti CHP'dir.

Taşeronu kaldıracağız dedim, 'Vay efendim taşeronu nasıl kaldırırsın, devlete yük oluyor' diyor. Söylüyorum, zaten o parayı devlet ödüyor. Kime ödüyor, taşerona ödüyor. Ben ne diyorum, 'Taşeronu kaldırıyorum aradan, sen doğrudan işçiye öde kardeşim.' Niye işçiye ödemiyorsun. Taşeronluğu ortadan kaldırıyoruz. Ne yapıyoruz, köle tüccarını kaldırıyoruz. Herkesin örgütlü olmasını istiyoruz. Herkesin sendikalı olmasını istiyoruz. Herkesin iş güvencesi olsun istiyoruz. Bunu istiyoruz.

Mazottan KDV ve ÖTV'yi nasıl kaldırırsın diyorlar. Kardeşim sen yakıttan, pırlantadan, inciden KDV'yi, ÖTV'yi kaldırdın sana bir şey dedik mi? Hayır. Sen ondan kaldırıyorsun, ben de çiftçinin mazotundan kaldırıyorum. Çünkü ben çiftçiyi düşünüyorum. Çünkü çiftçi üretiyor. Sen kendi çocuklarının gemilerine mazotu kaçtan veriyorsun? 1 lira 21'in de altında bir fiyattan veriyorsun. Ben kaçtan veriyorum mazotu, 1,5 liraya veriyorum. Devlet de kar ediyor bundan. ÖTV'yi, KDV'yi kaldırıyorum.

O nedenle söylüyorum, 7 Haziran çok önemli. 7 Haziran'da sandığa gideceğiz, 6 okun altına mührümüzü basacağız. Yaşanacak bir Türkiye, çocuklarımız için, torunlarımız için, ülkemiz için, bayrağımız için yeniden 'merhaba' diyeceğiz."