CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa gezisi kapsamında 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın Gemlik ilçesindeki kabrini ve müzeyi ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, Bayar'ın kabrine Cumhuriyet Halk Partisi yazılı çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Kabrin ve müzenin bulunduğu Umurbey Mahallesi'nde esnafla sohbet eden Kılıçdaroğlu, bir kahvede gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Celal Bayar, ulusal Kurtuluş Savaşı'mızda mücadele vermiş, bizim Galip Hocamız. Cumhuriyetin ekonomisiyle ilgilenmiş, Cumhuriyetin ilk yıllarının iktisat bakanı, Anadolu'yu gezip Mustafa Kemal'e rapor hazırlayan önemli bir şahsiyet. 'Atatürk, seni sevmek ibadettir' sözü Celal Bayar'a aittir ve bizim 3. Cumhurbaşkanımız, ilk sivil Cumhurbaşkanıdır. Kendisinin kabri burada. Bu müze ve kabriyle ilgili özel bir yasa var. Söyleyip söylememekte çok tereddüt ettiğim bir konu ama söylemekte sakınca görmüyorum; yasanın gerekleri maalesef yerine getirilmiyor. Bizim tarihimizin, ulusal Kurtuluş Savaşı'mızın önemli bir parçası olan bir şahsiyet için bir yasa çıkarıyoruz ve o yasanın gereklerini yerine getirmiyoruz. Niçin? Yeri geldiği zaman Celal Bayar'dan övgüyle söz ediyoruz yasa da çıkarıyoruz ama bir süre sonra çıkardığımız yasalara uymuyoruz. Bu konuda CHP milletvekillerinin geçen yasama döneminde verdikleri soru önergeleri de var. O soru önergelerine de beklediğimiz yanıtı hiçbir zaman alamadık. Acı ama gerçek.''

Kahvedeki vatandaşların Umurbey'in daha önce belde olduğunu ancak son yasal düzenlemeden sonra bu statüden çıkarak mahalle konumuna geldiğini hatırlatmaları ve ''Belediyemizi geri istiyoruz'' sözleri üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Size söz veriyorum. CHP İktidarında Umurbey tekrar belediye olacak'' dedi.

Kılıçdaroğlu, kahveden ayrılırken vatandaşlarla sohbet etti.