'Kılıçdaroğlu CHP'yi değiştirdi'

Wall Street Journal, CHP'nin seçim beyannamesini ele aldı. Gazete CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun partinin görünümünü tamamen değiştirdiğini yazdı.

27.04.2011 - 11:43

ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal dünkü sayısında, “Türkiye’nin ana muhalefet partisini eleştirenler bile yeni seçim beyannamesi karşısında hoş bir sürprizle karşılaştıklarını itiraf ediyor” ifadesini kullandı.

Ayla Albayrak’ın kaleme aldığı haberde, CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun liderliğinden önce kendisini ‘AKP’den geldiğini iddia ettiği İslamcı tehdide karşı katı laik ve milliyetçi bir siper’ olarak konumlandırdığı, ancak bu stratejinin işe yaramadığı belirtildi.

Gazete haberine şöyle devam etti: “Dolayısıyla, partinin aday listesinden tutucu ve isteksiz kişileri çıkarmasının ardından, Kılıçdaroğlu partiyi geçmişte reddeden seçmenleri, yani Kürtleri ve liberalleri kendisine çekecek bir seçim beyannamesini ortaya koydu.”

Makalede, yüzde 10’luk seçim barajını indirilmesi, faili mechullerin bulunması ve Diyarbakır cezaevinin müzeye dönüştürülmesi Kürtleri çekecek unsurlar olarak adlandırıldı.

Haberde, basın özgürlüğü, yoksullara aylık bağlanması ve askerlik süresinin azaltılması da libarelleri çekecek vaatler olarak sıralandı. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...