Kemal Kılıçdaroğlu: Demokrasi kazandı

Seçim sonuçlarını değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, demokrasinin kazandığını söyledi.

ntv.com.tr 08.06.2015 - 08:01

Kemal Kılıçdaroğlu: Demokrasi kazandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saat 22.00 sıralarında milletvekili seçim sonuçlarına ilişkin ilk değerlendirmesini yaptı.

Kısa konuşmasında "demokrasi" vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, "Hepinizi muhabbetle kucaklıyoruz. Demokratik yolla bir baskıcı yönetimi sona erdirdik. Demokrasi kazandı, Türkiye kazandı. Yaşasın demokrasi" ifadelerini kullandı. 

İstifa sorusuna da yanıt veren Kılıçdaroğlu,"Sonuçtan memnunum istifayı gerektirecek bir durum yok" dedi.

"SEÇİMİN KAYBEDENİ ERDOĞAN"

Kılıçaroğlu'nun açıklamasının ardından CHP Genel Başkanı ve Parti Sözcüsü haluk Koç, kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Sonucu "büyük bir demokrasi zaferi" olarak nitelendiren Koç, "Bu seçimin asıl kaybedeni Erdoğan'dır. Türkiye kazanmıştır, Recep Tayyip Erdoğan kaybetmiştir" dedi. 

Koç'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"İlk kez 13 yıldır, gittikçe baskıcı yönetim anlayışına dönüşen iktidar sandıkta millet tarfından düşürülmüştür. Bu milletimizin sağ duyusunu göstermiştir. 7 Haziran'da Ülke baskıcı rejimden kurtarılmıştır. 

Sivil darbe millet tarafından önlenmiştir. Bu büyük bir demokrasi zaferidir. Türkiye 8 haziran sabahı barışı özgürlüğü kucaklayan bir sabaha kalkacaktır. Bu seçimlerin asıl galibi Türkiye'dir. Bu seçimin asıl kaybedeni Erdoğan'dır. Türkiye kazanmıştır, Recep Tayyip Erdoğan kaybetmiştir. 

AK Parti iktidardan şu an itibarıyla düşürülmüştür. Anayasayı ayaklar altına alan, tüm devlet imkanlarını kullanarak milletin gözü içine baka baka sürdürmüştür. Bu sonuçları birlikte değerlendirdiğinizde Cumhurbaşkanlığı makamı meşruiyeti tartışılan bir makam haline gelmiştir. 

Sayın Erdoğan, siyaseten meşruiyeti sorgulanan bir pozisyondadır. Bu gece itibarıyla fiili ve hukuki durumu; 1) AKP iktidarı sona ermiştir, 2) parlamenter demokrasi kazanmıştır, 3) Sayın Kemal Kılıçdaroğlu hüümeti kurabilecek en önemli siyasi aktör haline gelmiştir, 4) CHP, demokrasinin işlerlik kazanması için her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırdır.

Bu sonuçlara göre, istifa etmesi gerekenler, balkon konuşmasına hazırlanıp pencereden bile bakamayanlardır."

Sayfa Yükleniyor...