Kılıçdaroğlu: Demokrasiyi önce ülkene getir

Hükümetin Suriye politikasını eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Suriye’de demokrasi yokmuş. Türkiye'de demokrasi var mı? Demokrasi istiyorsan önce kendi ülkende getireceksin'' dedi.

Anadolu Ajansı 06.05.2012 - 19:40

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avcılar Havuz Meydanı'ndaki ilkokullararası folklor yarışmasını izledi. Burada konuşan Kılıçdaroğlu, vatandaşların Hıdırellez Bayramı'nı kutladı.

İstanbul'da AK Partili belediyelerin olduğu ilçelerde insanların nefes alamadığını, sadece CHP'li belediyelerin olduğu Beşiktaş, Kadıköy, Sarıyer, Bakırköy ve Avcılar'da nefes alındığını ifade eden Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, kentin bütün okullarında süt dağıttığını, bir tek çocuğun karnının ağrımadığını, bir tek çocuğun bile hastaneye gitmediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, ''Onlar bir süt dağıtmaya kalktılar, yüzlerce, binlerce çocuk kendisini hastanede buldu. Ülkeyi size emanat ettiler, 'yönetin' diye, yönetemiyorlar. Bir sütü bile dağıtamayan bir iktidar nasıl olur da ülkeyi yönetir? Bunu her vatandaşımın kendisine sorması lazım. Bir çocuğa süt vereceksin, bunu bile dağıtmaktan acizsin, nasıl bu ülkeyi yöneteceksin. Bu ülkeyi yönetemiyorlar, korkuyla, baskıyla yönetiyorlar. Size sözüm var. Ne kadar baskı yaparlarsa yapsınlar asla bizi yıldıramayacaklar. Biz yaşamımız boyunca baskılara, şiddete boyun eğmedik. Nereden ve nasıl gelirse gelsin, baskıya karşı mücadele etmek kitabımızda vardır'' diye konuştu.

Özgürlük kaygıları bulunduğunu, herkesin özgür olduğu yerde demokrasi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Herkesin baskı altında yaşadığı bir ülkede, unutmayın, baskıyı kaldıracak parti CHP'dir. Bizim gibi düşünmeyenlerin de düşüncelerini özgürce söyleyecekleri yer, yine CHP'dir'' dedi.

İktidarın trilyonlarca dolar kaynak harcadığını ama ülkenin sorunlarını çözemediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin yeniden ayağa kalkması, köklerini bulması, kültürünü yakalaması, yeniden Kuvayı Milliye demesi ve yeniden özgürlük ve demokrasi demesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, 21. yüzyılın Türkiyesi'nde toplama kampları gibi hapishane, siyasal iktidara endekslenmiş bir yargı, baskı altında bir medya, korku imparatorluğu olamayacağını, demokrasi, özgürlük ve insan hakları olacağını belirterek, ''21. yüzyılın Türkiyesi'nde halkına hesap veren bir iktidar olur, halkına hesap verme değil de baskı yapan bir iktidar olmamalı. Bunu sizin oylarınızla sonlandırmak, güç birliği yapmak durumundayız'' diye konuştu.

‘YETKİ VERİRSENİZ TÜRKİYE AYDINLIĞIA ÇIKAR’
Dönemin Dışişleri Bakanı İsmet İnönü'nün Lozan'da onurlu bir mücadele verdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Bugünkü Dışişleri Bakanı'nı, televizyonlarda izlediniz. Obama parmak işaretiyle çağrıyor. O da öyle bir koşuyor ki, neredeyse Recep Tayyip Erdoğan'ı da ezecek. Obama çağırmış ya, asıl patron o. Siz, böyle bir Dışişleri Bakanı, Başbakan düşünebiliyor musunuz? Kendi dış politikasını egemen güçlerin dış politikasına endeksleyen bir ülkenin başbakanı, kendi ülkesinin çıkarlarını savunabilir mi? Onun için isyan ediyoruz. Onun için diyoruz, güç birliği yapacağız. Sorunları çözecek irademiz, kararlılığımız, projelerimiz var. Eskiden eleştirirlerdi. 'Efendim CHP hep eleştirir, hiç proje getirmez.' Son seçimlerde hayatın her alanı ile ilgili proje yaptık. Dediler ki, 'Bu projeler uygulanamaz, hayal ürünü.' İktidara geldiler, şimdi bizim projelerimizi yarım yamalak uyguluyorlar. Onları tam uygulamak bizim boynumuzun borcudur. Yetkiyi siz vereceksiniz, yetkiyi verirseniz, Türkiye aydınlığa çıkar, açlığı, yoksulluğu, işsizliği bitireceğiz.''

Kılıçdaroğlu, özgür ve bağımsız bir Türkiye kuracaklarını, kardeş kavgası olmayacağını belirterek, ''Bizim iktidarımızda kimse kimseye kin duymayacak. Kini tarihe gömecek, çöp sepetine atacağız. Bu ülkede barış ve ve kardeşlik rüzgarı esmeli'' dedi.

‘BAŞBAKAN HESAP VERMEZ’
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, siyasetin topluma adanmışlık, toplum ve halk için çalışmak, halka hesap verme olduğunu ifade ederek, ''Siyasetçi bu ülkede toplanan vergilerin hesabını halka veren kişidir. Siz Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AK Parti'nin bütçe kaynakları dolayısıyla halka hesap verdiğini duydunuz mu? Veremezler. Ama size ahdım ve sözüm var. CHP iktidarında size hesap vermek benim boynumun borcudur, CHP'lilerin de namus görevidir'' dedi.

‘10’UNCU KÖYE GİDERİZ’
''Sabah akşam bir ayak üzerinde 50 yalan söyleyen, yalan söylemeyi sanat edinen, 'yalancısın' dediğimde 'Ben yalan makinesiyim' diyen bir başbakan olabilir mi?'' diyen Kılıçdaroğlu, halka yalan söylemeyeceğini kaydetti.

Kılıdaroğlu, ''Nerede olursa olsun doğruları söylemekten çekinmeyeceğiz. Bir atasözümüz var, Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar. Size sözüm var, 9 köyden kovsalar 10'uncu köye gideceğiz. Yine doğruları söyleyeceğiz'' diye konuştu.

‘KOMŞUYLA SAVAŞ İSTEMİYORUZ’
Kılıçdaroğlu, sorunların adresinin AK Parti, çözüm yerinin de CHP olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti.

''Zaman zaman derler ki, 'Şu CHP hiç çalışmıyor, hiç muhalefet yapmıyor.' Sanki köstebeği biz açıklamadık da ABD açıkladı. Niye haber yapmıyorsun? Pozantı Cezaevi'nde çocukların uğradığı dramı, tecavüzleri CHP açıkladı. 4+4+4'de parlamentoda onurlu mücadele yapan CHP. Bütün baskılara, tehditlere, tekmelere rağmen mücadele eden kim? CHP. Suriye'ye en ciddi muhalefeti yapan kim, CHP. Komşularımızla savaşmak istemiyoruz. Ne işimiz var Suriye'de? Ne işimiz var Afganistan'da? Hepsini düşünmek zorundayız. Önce kendi ülkemizin, insanlarımızın çıkarlarını savunacağız.

‘DEMOKRASİYİ ÖNCE KENDİ ÜLKENDE GETİR’
Demokrasi mi istiyorsunuz? Suriye'de demokrasi yokmuş, sanki Suudi Arabistan'da demokrasi var da, Suriye'de yokmuş. Sen kendi ülkene bak bakayım, Türkiye'de demokrasi var mı? Demokrasi istiyorsan önce kendi ülkende getireceksin. Millet konuşmaktan korkuyor, korkudan yazamıyor. Dünyanın hiç bir ülkesinde basılmamış kitap yasaklandı mı? Tek istisnası var, Türkiye. Basılmamış kitabın yasaklandığı ülkede demokrasi olur mu?''

NAZIM’DAN ŞİİR OKUDU, EZANDA SUSTU
Kılıçdaroğlu, konuşmasını Nazım Hikmet'in ''Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine'' dizeleriyle bitirdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasına ikindi ezanı sona erene kadar ara verdi.

TAKSİCİLERİ DİNLEDİ
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Avcılar'da Uğur Mumcu Parkı'nın açılışını da yaptı ve Avcılar taksi durağında taksicilerle bir araya geldi.

Taksilerin sorunlarını dinleyen ve çay içen Kılıçdaroğlu, her şeyin korsanına karşı olduklarını, kitap korsanlığının da taksi korsanlığının da günah olduğunu söyledi.

Taksicilerin gece-gündüz demeden çalıştığını ve vergi verdiğini, korsan taksicilerin ise yasa dışı çalıştığını belirten Kılıçdaroğlu, bunu ortadan kaldıracaklarını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, taksicilerin güvenliklerini sağlayacak yeni bir taksi modelinin hayata geçirilmesinin önemine işaret ederek, ''Araçların yenilenmesi lazım. Araçlar yenilenirken de KDV'nin alınmaması lazım. Düşük faizlerle taksicinin taksisini yenilemesine imkan tanınması gerekir'' dedi.

Takside çalışanların sosyal güvenliklerinin olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Gün gelecek bu taksici emekli olacak. Onun da emekli aylığı almaya ve sağlık hizmetlerinden yararlanmaya hakkı var'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, havalimanı yakınlarındaki taksi durağını ziyaretinde korsan taksiciliğe karşı olduğunu ifade ettiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Karşı olduğunu söylemek yetmez, gereğini yapmak gerekir. Gereğini yaparsanız, söylediğiniz sözün arkasında durduğunuz anlaşılır. Gereğini yapmazsanız o zaman söylediğiniz söz uçar gider'' dedi.

Taksi duraklarının çağdaş ve modern yerler olmasının önemine işaret eden Kılıçdaroğlu, Avrupa ülkelerindeki örneklerin Türkiye'de de uygulanabileceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...