Kılıçdaroğlu düğmeye bastı

CHP tüzük bilmecesini çözebilecek mi? Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın 15 gün süre verdiği CHP lideri Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi'ni 3 Kasım'da toplantıya çağırdı. Yeni tüzükle birlikte Genel Sekreter Önder Sav'ın yetkileri azalıyor.

Haberler 28.10.2010 - 13:50

Kurultaylarıyla meşhur CHP'de yeni bir adım atılıyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın tüzüğünü değiştirmesi için 15 gün süre verdiği partide Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu toplantı çağrısı yaptı.

CHP Parti Meclisi (PM), 3 Kasım Çarşamba günü toplanacak. Saat 14.30'da Genel Merkez'de yapılacak toplantıda, değiştirilmiş olan CHP Tüzüğü uyarınca Merkez Yönetim Kurulu'nun görevlendirilmesi bekleniyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP'ye gönderdiği yazıda partinin 15 gün içerisinde 2008 yılında yaptığı tüzük değişikliğini uygulamaya koymasını istemişti.

Parti yönetimi tüzük değişikliği için kurultaya gitmenin gereksiz olduğunu söylese de Baykal taraftarları kurultay istiyor.

Baykal'a en yakın isimlerden Yılmaz Ateş, "Kurultayın aldığı bir kararı yanlış da olsa genel başkan veya Parti Meclisi ortadan kaldırımaz, kaldıracak olan mercii yine kurultaydır" dedi. Eski Genel Başkan Deniz Baykal da bir süre önce tüzük kurultayı istemişti.

Tüzük değişikliği genel başkan yardımcılarının sayısının arttırılmasını ve güçlü genel sekreterlik döneminin sona erdirilmesini öngörüyor.

Ayrıca MYK'nın belirlenmesinde tek yetkili genel başkan kılınıyor. Genel sekreter Önder Sav'ın bu nedenle yeni tüzüğe karşı çıktığı iddia ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...