Kılıçdaroğlu: Ecevit’i anmadan abdest al

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a, “Ecevit adını ağzına almak için abdest alman lazım” dedi.

24.04.2011 - 17:38

Kılıçdaroğlu: Ecevit’i anmadan abdest al

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin ilk mitingini Samsun Cumhuriyet Meydanında yaptı. Samsun'un kurtuluşun meşalesi, alın terinin, emeğin merkezi olduğunu belirterek, AK Parti iktidarı döneminde Samsun'un ''icra dairelerinin de merkezi olduğunu'' söyledi.

Samsun'un sorumlu bir kent haline getirildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Samsun'u sorumlu bir kent halinden kurtarıp, herkesin, çalıştığı, ürettiği, ekmeğini alın teriyle kazandığı bir kent haline getireceklerini'' anlattı.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü, “O kadar kısır düşünüyorlar ki, rahmetlinin fotoğrafını kullanıyorlar... Kıbrıs'a kim çıktı? Türkler Kıbrıs'ta öldürülürken oraya kim asker gönderdi? Haşhaş ekmeyeceksiniz dendiğinde kim karşı çıktı? Sen Ecevit'in tırnağı bile olmazsın.

Rahmetli Ecevit, halkın iktidarını kurmada en önemli adımı atan kişidir. O sendikaları kurduran, sen sendikaları kapattıran kişisin. Sen kimsin Ecevit kim? Ecevit adını ağzına almak için abdest alman lazım.”

AİLE SİGORTASI
Aile sigortasıyla ilgili projelerini anlattıklarında önce ''hayal'' dendiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Sonra bir baktılar, tarihi, zamanı, yeri var. Uluslararası çalışma örgütünün bu konuda sözleşmesi var. Sonra ne dediler, 'biz sizin verdiğinizden daha fazla veriyoruz' dediler. Sen utanmadan, biz bu projeyi açıkladığımızda bunun kaynağı nerededir diye sormuyor muydun? Beyefendi bugün kalkmış diyor ki: 'Madem ki bu 1972'de kabul edildi, niye o zaman sen uygulamadın' diyor. Neresini düzelteyim, cehalet böyledir işte. 1972 değil, 1971. Bu bir kanun değil, uluslararası sözleşme, adı da sözleşme. Ne yapalım, dersi Samsun'dan verelim diyorum.''

Yoksulluğu tarihe gömeceklerini, bunun görevlerinin, boyunlarının borcu olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ''Yoksulluğu yönetmek için değil, yoksulluğu tarihe gömmek için iktidara talibiz. Biz yoksulluğu ve yoksulu sömürmek için değil, yoksulun de bu ülkenin onurlu bir yurttaşı olduğunu kabul ettiğimiz için iktidara talibiz ve biz eve huzuru getirmeyi istiyoruz. Biz bu ülkede bir kadının, 4 çocuğuna kahvaltı vermedi diye intihar ettiği bir Türkiye istemiyoruz'' diye konuştu.

'EMEKLİLERE BİR SİTEMİM VAR'
Emeklilere seslenen Kılıçdaroğlu, ''Hepinizin durumu iyi maşallah. Recep Bey diyor ki: 'Emeklinin durumu çok iyi. Emekliler yaz tatillerini Kanarya Adaları'nda geçiriyorlar'. Öyle mi? Emeklilere sözüm var. Yıllardır beklediğiniz intibak yasasını halkın iktidarında biz çıkaracağız'' dedi.

''Emeklilere bir sitemim var'' diyen Kılıçdaroğlu, geçen yasama döneminde emeklilerin milli gelir artışından pay almaması için AK Parti'nin bir kanun çıkardığını, CHP'nin bu görüşmelerde TBMM Genel Kurulunu terk ettiğini ifade ederek, ''Ama emeklilerimizin büyük kısmı gittiler AKP'ye oy verdiler. Eğriye eğri, doğruya doğru. Şimdi hangi duruma geldiğinizi gördünüz. Emeklileri birinci sınıf yurttaş yapmak, bu ülkenin birinci sınıf yurttaşı yapmak halkın iktidarında boynumuzun borcudur'' diye konuştu.

'MİNİBÜS ŞOFÖRLERİ RAHATSIZ'
Samsun'da minibüs şoförlerinin rahatsız olduğunu duyduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Sen tutuyorsun kendi kafana göre bir raylı sistem yapıyorsun, bin 260 minibüs şoförü perişan olacak. Bunun adı, 'Samsun benim için önemli değil, ben ceketi mi de koysam nasıl olsa bana oy verirler. Samsun çantada keklik' demek anlayışıdır.

Siz çantada keklik misiniz? O zaman yaklaşık 10 bin kişi bundan ötürü perişan, mağdur oldu. Biz Samsun'dan yola başlarken bir bildiğimiz var. Samsun'un, Samsunlunun neye, nasıl, niçin tepki verdiğini biliyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...