CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;

“Gazetelerde işsizlik azalmış yazıyor, pes. Siz milletle dalga mı geçiyorsunuz? Bir ayda 97 bin artmış, ‘işsizlik azaldı’ diyorlar. Gazetelerde bir fotoğraf var, iki kadın uçurumun kenarında çöp topluyor. 66 yaşındaki bir kadın vatandaş, uçurumun kenarında çöp topluyorsa, oturup düşünmeniz gerekir. O kadına sorsanız ‘Oyumu Recep Tayyip Erdoğan’a verdim’ diyecektir. O kadına şunu söylüyorum; Erdoğan’ın ailesi köşeyi döndü, sana da uçurumun kenarında çöp toplamak kaldı.

Fitneciden devlet adamı olmaz, hele hele yalancıdan hiç olmaz. Devlet adamlığı kolay bir iş değildir. Devlet adamı ülkesini, halkını düşünür. Halkın cebini düşünür, kendi cebini değil. Biz diyoruz ki, önce halk zenginleşmelidir. Kin kusacak adamdan devlet adamı olmaz. Kör bir kuruşun hesabını veremeyen, tüyü bitmemiş yetiminin hakkını koruyamayan devlet adamı olamaz. Toplum içinde ayrımcılık yaparsanız kimse size devlet adamlığı kisvesini vermez.

'O MÜHİMMATI GÖRMEK İSTİYORUZ'
Bu, Türkiye Cumhuriyeti tarihine ihanettir. Savaşın eşiğine getirdiler bizi. Suriye uçağındaki mühimmatı merak ediyorum. Nedir bu mühimmat? O mühimmatı görmek istiyoruz. Başbakan Türkiye’nin itibarını korumak zorundadır. Sayın Başbakan’ın bütün bu olayları bilerek yaptığından kuşkum yok. Ülkenin geleceğinden hiçbir kaygısı yok. Kişisel ihtirasla siz yöneticilik yapabilir misiniz? Bir ülkenin Başbakan’ı çocukların okullarında ayrımcılık yapabilir mi? Oraya bile nüfuz edip ayrımcılık yapmaya çalışıyor.

'YANSITMA'
Psikolojide yansıtma diye bir davranış bozukluğu var. Bu davranış bozuklukları kimde var, kimde tecelli ediyor?

'BM'YE SAVAŞ AÇTI
Suriye’yle yaşanan drama bakın. Biz hiçbir zaman Esad rejimini savunmadık. Bize ‘Siz Baasçısınız’ dedi. CHP, bütün dünyaya demokrasi ve özgürlüğü getirmek istiyor. En son baktı olmayacak bir de BM’ye savaş açtı. Yanlış yaptığını defalarca söyledik.

'ELDİVENİN KİM OLDUĞUNU DA ÖĞRENDİK'
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ‘Biz Türkiye’yle el ve eldiven gibiyiz’ dedi. Elin kim olduğu belli de eldivenin kim olduğunu öğrendik. Biz sığınmacılara değil, silahlı adamın burada eğitilmesine karşıyız. Eğitip silah veriyor ve ‘Git orada kardeşini öldür’ diyorsun. Biz bunu içimize sindiremiyoruz. Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Ecevit’in tırnağı bile olamazsın.

'ECEVİT'İN TIRNAĞI BİLE OLAMAZSIN'
Beyzbol sopasıyla ders alıp, Ecevit’in aleyhine konuşacaksın. Ecevit 'Afyon ekmeyeceksiniz' denilmesine karşı ‘Ben ülkemin menfaatini düşünürüm, afyon ekerim” dedi. Bülent Ecevit’in elinde Irak’ta öldürülen 1.5 milyon kişinin kanı yoktur, tecavüz edilenlerin ayıbı yoktur.

'25 BİN DOLARI NE YAPTIN?'
Kaddafi’ye gidip ödül alıp, sonra sırtından hançerleyeceksin. Sayın Başbakan sen o 25 bin doları yaptın? Hangi şehit ailesine verdin, çık anlat. Taşeronluk demiştim ama taşeronluk çapsızlıktan daha iyidir. Taşeronluktan vazgeçebilir ama çapsızlıktan geçemez."