Kılıçdaroğlu: Erdoğan arkamıza sığınmasın

TSK 35. maddeyle ilgili Başbakan Erdoğan'ın sözlerine CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan jet yanıt geldi: "Biz parlamentoda desteği veririz, bizim arkamıza sığınıp beklenti içine girmesin." Kılıçdaroğlu, Başbakan'a "Adam gibi adam ol" diye seslendi.

Haberler 24.07.2010 - 17:15

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bingöl'deki referandum mitinginde CHP'ye "35. maddeyle ilgili yeni bir düzenleme yaparız. Biz hazırız, siz hazır mısınız?" sözleriyle seslenmesine CHP lideri Kılıçdaroğlu Malatya'dan yanıt verdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Sayın Başbakan herhalde Başbakan olduğunu unuttu. Parlamentoda yeterli çoğunluğu da var. Bizim önerimiz gayet açık. Bizim arkamıza sığınıp bir yasal düzenleme beklentisi içine girmesin. Parlamentoda çoğunluğu var. Parlamento şu anda tatil. Biz parlamentoyu davet etsek de yeterli milletvekili sayımız yok. Ama Sayın Başbakan, Başbakanlık Hukuk Müşavirliğine talimat verir, 35. madde ile ilgili düzenleme gelir Parlamentoya. Biz de Parlamentoda gerekli desteği veririz. Yani Sayın Başbakan başka gerekçelerin arkasına sığınmasın. Bizim söylemimiz çok net, çarpıtmasın, gereği neyse yerine getirsin. Onlar şikayet etmiyor muydu? Biz de onların şikayetini gidermeye söz verdik. Gidereceğiz, getirsinler.''

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile Saadet Partili Şevket Kazan'ın görüşmesine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de görüşmeden haberdar olduğunu, ancak içeriğini bilmediğini söyledi.
Görüşmeden daha önce haberdar olmadığını da belirten Kılıçdaroğlu, Sav ve Kazan'ın uzun yıllar parlamentoda çalıştığını, görüşmelerine farklı bir anlam yüklememek gerektiğini ifade ederek, ''Sayın Kazan konuşursa içeriğini öğrenmiş oluruz. Ben de Ankara'ya gittiğimde Sayın Genel Sekreter ile görüşürüm'' dedi.

GETİRSİN, DEĞİŞTİRECEĞİZ
Bir başka gazetecinin, ''Başbakan Erdoğan, Anayasa değişikliğine destek vermeyenleri darbeci olmakla suçluyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna ise Kılıçdaroğlu, şu karşılığı verdi:

''Darbe söylentilerinin arkasına sığınan Sayın Erdoğan'dır. Recep Bey'e açık çek verdim, artık bir daha darbe söylentilerinin arkasına sığınmasın. En son şikayet ettiği neydi? İç Hizmet Yasası'nın 35. maddesi. Onu getirsin, değiştireceğiz. Ne söylerse elindeki bütün mağduriyet söylemlerini elinden almaya kararlıyız. Çünkü, O, halka hizmet etmek istemiyor. Halkın gündemini halkın elinden almak istiyor. Biz halkın gündemi gerçekten parlamentoya yansısın diye, Sayın Başbakan'ın yarattığı bütün yapay gündemleri elinden almak istiyoruz. Neden şikayet ediyorsa getirsin parlamentoya. Ama bizim şikayetlerimiz var, işsizlikten yana, çiftçiden yana, emekliden, esnaftan, sanayiciden yana şikayetlerimiz var. Bunlarla ilgili Recep Bey'in şikayetleri yok. Onlarla ilgili şikayetleri olursa, Parlamentoya getirsin, yoksa seçimlerden sonra biz geleceğiz ve bu şikayetlerin tamamını gidereceğiz. Biz birilerinin, belli söylemlerin arkasına saklanmayacağız. Özümüz de sözümüz de bir olacak.''

Kılıçdaroğlu, Malatya'nın Yazıhan ilçesine bağlı Fethiye Belde Belediyesi'nin hizmet binasının açılışını yaptı. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada Anayasa değişikliklerine değinerek dokunulmazlıkların kaldırılmadığı bir Anayasa değişikliğine ''evet'' demeyeceklerini belirtti.

ADAM GİBİ ADAM OL
Kılıçdaroğlu, ''Recep bey ne diyor? 'Biz hesap vermeye hazırız.' Hazırsan önce o dokunulmazlıkları kaldır, milletin önüne öyle çık. Adam gibi adam ol. Halka doğruları söylemeyeni sandığa gömmek halkın boynunun borcudur. Hep beraber AKP'yi sandığa gömeceğiz. Önce 12 Eylül'de, sonra seçimlerde, halkı aldatan, adaletten kaçanlar partisine gereken cevabı hep beraber vereceğiz'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Yazıhan ilçesinde de vatandaşlara hitap etti. Kılıçdaroğlu'nu ilçeye gelişinde ellerinde CHP ve Türk bayrakları olan cirit takımı karşıladı. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde AK Parti'den mutlaka hesap soracaklarını ifade ederek, ''Nereye kaçarlarsa kaçsınlar, bu millet sizi yakalayıp hesap soracak'' dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Biz devletin helikopteri ile gezmiyoruz. Devletin valisi bizi karşılamıyor. Devletin uçağı ile eşimizi Katar Emiri'nin düğününe göndermiyoruz. Çünkü biz yetim hakkı yemiyoruz. Evinin önünden helikoptere bineceksin, helikopter ile gidip vatandaşa diyeceksin ki 'Biz bir Anayasa hazırladık. Evet, verin.' Daha önce ne demişti? 'Ananı da al git' demişti. Ben merak ediyorum, O, hangi yüzle milletin önüne çıkıyor?''

Sayfa Yükleniyor...