Kılıçdaroğlu: Erdoğan kaygıları gidermeli

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, çözüm sürecine ilişkin vatandaşlarda oluşan kaygının Başbakan Erdoğan tarafından giderilmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Çıkacak, görüşme ve pazarlıkların ne olduğunu, hangi aşamaya gelindiğini açıklayacak" dedi.

28.04.2013 - 17:55

Kılıçdaroğlu: Erdoğan kaygıları gidermeli

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Büyük Roman Buluşması" için geldiği Bakırköy Atatürk Yaşam ve Spor Köyü Tesislerinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, çözüm sürecine ilişkin vatandaşların kafasında ciddi kaygılar olduğunu ileri sürerek, "Bu kaygıları giderecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır. Çıkacak, millete görüşmelerin ne olduğunu, pazarlıkların ne olduğunu hangi aşamaya gelindiğini açıklayacak" dedi.

"Roman kardeşlerimizin çok sorunları var" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Çocuklarının eğitim sorunu var. Sağlık sorunları var; özellikle kadınların. Konut sorunları var. Romanlar ilk kez geniş bir katılımla toplanıyorlar. Çok sayıda dernek burada. Sorunlarını dile getirdiler. Onlar da bu ülkede barış ve huzur içinde yaşamak istiyor. Aş istiyorlar, iş istiyorlar. Artık '1 kilo makarnaya, 1 kilo pirince oyumuzu satmak istemiyoruz. Çalışmak istiyoruz. Seçimlerde sadece seçmen olarak değil, seçilen kişi olarak da seçimlere katılmak istiyoruz' diyorlar. Talepleri son derece doğru. Bunları değerlendireceğiz. CHP olarak görevimiz bu tür talepleri değerlendirmek."

ÇÖZÜM SÜRECİ
Kılıçdaroğlu, çözüm sürecine ilişkin soru üzerine, Türkiye'de huzurun ve barışın olmasını, hiç kimsenin saçının teline zarar gelmemesini istediklerini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"İnsanlarımız barışa susamış ama bilmediğimiz bazı gelişmeler var. Vatandaşın kafasında ciddi kaygılar var. Bu kaygıları giderecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dır. Çıkacak, millete görüşmelerin ne olduğunu pazarlıkların ne olduğunu, hangi aşamaya gelindiğini açıklayacak. Bunu bekliyoruz. Sayın Başbakanın konuşması gerekiyor. Konuşmadığı takdirde tek boyutlu ve tek bir kanaldan halk bilgileniyor. Ya Kandil'den veya Abdullah Öcalan'ın mektubundan bilgileniyor. Bu doğru değil. Doğru olan, bu ülkeyi yönetenlerin bu süreci nasıl götürdüklerini halka anlatmalarıdır. Siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, halkın, sokaktaki sade yurttaşın süreçle ilgili kaygıları var. Bu kaygıların giderilmesi gerekiyor."

1 MAYIS
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün kavgasız geçmesini istediklerini de belirterek, şunları söyledi:

"İşçiler 1 Mayıs'ı Taksim'de yapmak istiyorlarsa, bu bir bayram; gitsinler Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlasınlar. Bundan ötürü yasak getirmenin bir anlamı yok. Yasağın arkasında çatışma var. Çatışma doğru bir şey değil. Bir bayram havası içinde işçiler 1 Mayıs'ı kutlamak istiyorlarsa; Taksim'de mi Bırakın Taksim'de kutlasınlar. Kadıköy'de mi Bırakın Kadıköy'de kutlasınlar. Ankara'da Sıhhiye'de mi Bırakın Ankara'da Sıhhiye'de kutlasınlar. Yani yasaklarla bir olayı engellemek mümkün değil. Yasak, çatışma getiriyor. Yasak huzursuzluk getiriyor. 21. yüzyılda Türkiye yasaklarla yönetilmemeli."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...