Kılıçdaroğlu: 'Eşitlik Bakanlığı' kuracağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin kadın raporunu açıkladı. Kılıdaroğlu, iktidara geldiklerinde kadın erkek eşitliğini sağlamak üzere "Eşitlik Bakanlığı" kuracaklarını açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 09.06.2011 - 11:50

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadın gazetecilerle bir araya geldiği kahvaltıda partisinin ''Kadın Raporu''nu açıkladı.

2010 Küresel Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksine göre 'nin, 134 ülke arasında 126'ncı sırada olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, ''Bu konumumuzla Zimbabve, Senegal, Etiyopya, İran, Suriye ve Mısır gibi ülkelerin gerisinde kalıyoruz'' ifadesini kullandı.

'de kadın haklarının fotoğrafını çektiklerinde, maalesef karanlık bir resimle karşılaştıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ülkeleri kadın-erkek eşitliği açısından değerlendiren 2010 Küresel Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksine göre Türkiye, 134 ülke arasında 126'ncı sırada. Bu konumumuzla Zimbabve, Senegal, Etiyopya, İran, Suriye ve Mısır gibi ülkelerin gerisinde kalıyoruz. Kadınların ekonomik hayata katılımı ve fırsat eşitliğinde 134 ülke arasında 131'inci sıradayız. Siyasi katılımda 99'uncu, eğitimde 109'uncuyuz. Karşımızda kabul edilemez bir tablo bulunuyor. Raporumuzda hem bu 3 konuya, yani ekonomik hayata katılım, siyasi temsil ve eğitim konularına hem de ülkemizin acı bir gerçeği olan kadına karşı şiddete değiniyoruz. Bu konularda Türkiye'nin ayrıntılı bir resmini çekiyor ve somut çözüm önerilerimizi sıralıyoruz.''

'TÜRKİYE BU AYIPLA DAHA FAZLA YAŞAYAMAZ'
Türkiye'de kadınların bu 4 alan dışında da sorunları olduğunu bildiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Farklı kadın gruplarının farklı taleplerinin bulunduğunun bilincindeyiz. Ama bu saydığımız 4 konunun, tüm kadın gruplarının ortak sorunları olduğundan hareket ediyor ve bu konulara öncelik veriyoruz. Bu ortak sorunların başında kadına şiddet geliyor. 2008 verilerine göre, Türkiye'de her 10 kadından 4'ü erkeklerin şiddetine maruz kalıyor. Dört kadından biri yaşadığı şiddet sonucu fiziksel olarak yaralanıyor. Devlet kadınları ve kadınların yaşam hakkını korumuyor. Bu ülkede biz hala Güldünyaları, Ayşe Paşaları, Nebahat Karakayaları konuşuyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde, Nahide Opuz davasında kadına karşı şiddeti engellemeyerek, kadınlara karşı açıkça ayrımcılık yaptığına hükmedilen ilk ülke Türkiye oldu. İşin daha da üzücü yanı, rakamlar iyileşmiyor, tam tersine daha da kötüleşiyor. Kadın cinayetleri utanç verici bir hızla artıyor. Bizzat Adalet Bakanlığının verilerine göre, son 7 yılda öldürülen kadın sayısı yüzde 1400 arttı. Evet maalesef yanlış duymuyorsunuz, yüzde 1400. Biz, Türkiye bu ayıpla daha fazla yaşayamaz diyoruz.''

''Uzun lafın kısası, balık baştan kokmaktadır'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'nin kadın hakları konusunda yaşadığı sorunların kökeninde siyasi irade eksikliği yatmaktadır. Hükümete hakim olan, kadınların eşitliğini kabullenmeyen zihniyet değişmediği sürece kadın haklarının tam olarak hayata geçirilmesi beklenemez'' diye konuştu.

'EŞİTLİK BAKANLIĞI KURACAĞIZ'
Dönüştürücü sosyal politikalarla kadın-erkek eşitliğinin önüne çıkan tüm yerleşik idari pratikleri ve toplumsal alışkanlıkları değiştireceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Yeni bir dil kuracağız. Ataerkil olmayan,, alfabesinde kadın-erkek eşitliği olan olan yeni bir dil. Bu yeni dil özgürlükçü, demokrasinin, insan haklarının dili olacak. Bizim için kadın-erkek eşitliği temel bir insan hakkıdır. Kadınların eşitliği için çalışmak basit bir politika alanı değil, devletin görevidir. Kadınların sadece anne veya eşimiz, kardeşimiz, yarimiz oldukları için değil, kadın oldukları için, kadınlar insan oldukları için önemlidir ve hak sahibidir. Bu anlayışla kapsamlı bir kadın-erkek eşitliği projesi öneriyoruz. Biz, kadın haklarının aileden veya sosyal politikalardan sorumlu bakanlıkların bir yan işi gibi görülmesine karşı çıkıyoruz. Bizim iktidarımızda bir eşitlik bakanlığı kurulacak. Kadın-erkek eşitliği bu bakanlığın ana politika alanlarından olacak. Kamu kaynakları tahsis edilirken, bütçe oluşturulurken kadın-erkek eşitliği ana kriterlerden biri olacak. Kadınlara daha çok kamu kaynağı ayrılacak.''

Sayfa Yükleniyor...