Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi Youtube vergi ödemediği için kapalıyken başka bir video paylaşım sitesi olan Vimeo da yakın zaman önce koruma tedbiri kapsamında kapanmış,
Facebook ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik "Kılıçdaroğlu PKK'lıdır" başlıklı grup nedeniyle kapanma tehlikesiyle yüz yüze gelmişti.

İnternet Kurulu Başkanı Özeren konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bir siteyle ilgili mahkeme kararında belirtilen suç unsuru bulunan içerik oradan kaldırıldığı zaman sitenin engellenmesine gerek kalmaz. Facebook'a yönelik mahkeme kararının da olmayan içerikten dolayı uygulanması mümkün görünmemektedir." dedi.

Facebook'un uyarı söz konusu olduğunda sakıncalı içeriklerin kaldırılması konusunda son derece duyarlı davrandığını söyleyen Özeren, suç unsuru olabilecek bir içerik dolayısıyla bir internet sitesinin tamamen kapatılmasının mantıklı olmadığını söyledi.

Özeren ayrıca ihtiyati tedbir kararında; alan adı, IP adresi ve alan adı veya İP adresi olarak erişim engelleme yöntemi şeklindeki uygulanabilir yöntemlerden herhangi birine mahkeme kararında yer verilmediği için, TİB'in yetkileri dahilinde hukuki olarak bu kapamayı geçekleştirmenin mümkün olmadığını da ifade etti.