Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

CHP Lideri, yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'ı hedef aldı.

FİL POLEMİĞİ
Siyasette bu kez de "Fil polemiği" yaşanıyor. Polemiğin tarafları ise Başbakan Erdoğan ile CHP Lideri Kılıçdaroğlu. Başbakan dünkü parti grup toplantısında, ''CHP, karanlıkta fil tarifi yapanlar gibi herkesin farklı, kafasına göre tanımladığı, ciddi zihin tutulması yaşayan parti haline geldi'' demişti. Bu eleştiriye Kılıçdaroğlu'nun yanıtı gecikmedi.Başbakan'ın CHP'yi anlayamadığını savunan Kılıçdaroğlu, "Eğer filin üzerine yapışmış bir sinek gibiysen fili ancak sinek gözüyle görürsün" dedi. Kılıçdaroğlu, bunun için Başbakan'ın CHP'nin üzerinden ayrılması gerektiğini söyledi. Irkçılık tartışmalarına da değinen CHP Lideri, ''Herkesin etnik kimliği kendi şerefidir" diye konuştu.

''Biz CHP'liler olarak toplumun bütün dokularına girmek zorundayız. Tarihin bize yüklediği sorumluluklar var'' diyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

'HEZEYANA KAPILMAYIZ'
''Bir diktatör heveslisinin hezeyanları bizi çağdaş uygarlık hedefinden alıkoymamalıdır. Hele hele bu kişi, suni gündemler yaratabilmek için ihtiyaç duydukça halka yalan söylediğini itiraf edecek kadar ciddiyetsiz ise, siyaset yoluyla servet transferini bizzat isteyecek kadar pervasızsa, bağımsız olması gereken yargıya ve medyaya açıkça talimatlar yağdıracak kadar sınır tanımazsa, siyasi hırsları ve ihtirasları için insanların şeref ve haysiyetleri ile oynayacak kadar düşüncesiz ise sorun sıradan siyasal bir sorun olmaktan çıkmıştır. Türkiye farklı bir yerdedir. Herkesin bunu çok iyi bilmesi lazım. Başbakanın Avrupa Birliği'ne yönelik 'Şangay Beşlisi'ne üye olalım' önermesi Türkiye için nasıl bir model, nasıl bir standart, nasıl bir gelecek tasarlandığının açık kanıtıdır. Biz CHP'liler olarak toplumun bütün dokularına girmek zorundayız. Tarihin bize yüklediği sorumluluklar var. Her koşulda, her zorlukta başarı startını vermek, ipi göğüslemek zorundayız.

Türkiye tek sesli bir topluma doğru sürükleniyor. Türkiye'nin demokrasiye ve özgürlüğe, huzura, çağdaş uygarlık hedefinden sapmamaya ihtiyacı var. İster doğuda yaşayalım, ister batıda, ister orta anadolu'da yaşayalım. Biz bir bütünüz. Sapmayacağız inancımızdan. 21. yüzyılın Türkiye'si böyle mi olmalı? İş kazasında ölenlerin sayısı, terörde ölenlerden çok fazla. O nedenle dirençli olmak, kararlı olmak, mücadaleyi sonuna kadar sürdürmek için her CHP'liye düşen ağır sorumluluklar var. Türkiye'yi çağdaş uygarlık düzeyine ulaştırana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

'ETNİK KİMLİK ŞEREFTİR'
CHP hem filizdir hem çınar bunu şunun için sözlüyorum hala CHP'yi anlamayanlar var. Eğer siz CHP'yi böyle tanımlıyorsanız baştan yanlış yapıyorsunuz çünkü CHP'yi anlamak için zeka, ahlak ve tarih bilgisi lazım. Bir değerli Türk büyüğü bir filin yani CHP'nin üzerine yapışmış sinek gibiyse o fili tarif edemez o fili ancak sineğin gözüyle görür eğer CHP'yi tanımlamak istiyorsan CHP'nin üzerinden ayrılıp uzaktan bakacaksın göreceksin o zaman devasa CHP kimliğini. CHP olarak, kimsenin etnik kimliğini sorgulamayız, herkesin etnik kimliği kendi şerefidir deriz.''