Kılıçdaroğlu: Gökçek'e dersi halk vermeli

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu tartışmanın düzeyirni düşük olduğunu belirterek, Melih Gökçek'in yeniden aday olmasını istediğini belirtti ve ekledi: "Gökçek'e dersi Tayyip Bey değil, Ankara halkı vermeli..."

Haberler 18.12.2008 - 20:18

Kılıçdaroğlu: Gökçek'e dersi halk vermeli

Kılıçdaroğlu, TBMM'de basın mensupları için oluşturulan açık ofisi ziyaretinde, gazetecilerin Gökçek ile tartışmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Gökçek'in, dünyada hiçbir belediye başkanının almadığı fiyattan, 224,5 dolar ile ön ödemeli doğalgaz sayacı aldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Ankaralıların bunun için 138 milyon dolar ödediğini öne sürdü.

Kemal Kılıçdaroğlu, Gökçek'e, dünyanın herhangi bir ülkesinde, bir belediye başkanının bu fiyattan sayaç alıp almadığını sorusunu yönelttiğini, ancak yanıt alamadığını belirtti. Kılıçdaroğlu, 2004'te aboneliğini yenileyenlerden 150 dolar alındığını, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), bu paranın iadesine karar verdiğini anımsatarak, Gökçek'in ''Dava açıp, mahkemeden karar getirirseniz bunu öderim'' dediğini söyledi.

EGO'nun hukuk müşavirinin 150 doların alınmamasını istediğini iddia eden Kılıçdaroğlu, şu ana kadar kimlerin 150 dolar alacağının bilinmediğini, bu listelerin sadece EGO'da bulunduğunu ifade etti.

CHP'li Kılıçdaroğlu, 1 milyon metreküpün üzerinde doğalgaz tüketen serbest tüketicilerden, 14 milyon 712 bin YTL fazla doğalgaz bedeli alındığını savundu. Kılıçdaroğlu, EPDK'nın bu paranın da geri ödenmesini istediğini ifade ederek, Gökçek'e, ''Tıp fakültelerinden, öğrenci yurtlarından, rehabilitasyon merkezleri gibi kuruluşlardan hangi gerekçeyle 14 trilyon lira alıyorsunuz?'' diye sordu.

Gökçek ''Şu anda Türkiye'de hangi belediye başkanı bu sayaçları 300 dolara satıyor? İstanbul'da 190 dolar, İzmir'de 180 dolar. Bazı belediyeler, doğalgaz aboneliğinin artması için Dijitürk aboneliği, kombi veriyorlar. Belde belediye başkanı, beldesindeki yurttaşların çıkarını savunurken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, bir firmanın çıkarını savunmuştur. Sayaçları bir firmadan alıyor, bu firma sayaçların kontrolünü yapıyor, ayrıca bunun için para ödeniyor. Firma, 10 yılı dolduran sayaçlar için denetim yapıyor, bedel ödeniyor. Ödenen bedeller olağanüstü rakamlar. Ben, bu rakamları açıklamaya kalktıkça Sayın Gökçek, sürekli başka konulara girdi. Dünkü tartışmayı özetlemek gerekirse; ahlaki olarak rahatsız olduğumu ama siyaseten de çok rahat olduğumu ifade etmek isterim.''

Japonya'da 2 saat su kesintisi nedeniyle belediye başkanının istifa ettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, ''Fahiş fiyatla Ankara halkına kömür satan belediye başkanı, hangi yüzle Ankaralıların yüzüne bakacak? Kendi seçmenine, halkına fahiş fiyatla kömür satan bir belediye başkanı, istifa etmeyi acaba ne zaman düşünecek? Hangi ahlaki erdemlilik oluşacak ki Sayın Gökçek istifa edecek?'' diye konuştu.

ERGENEKON DOSYASINDAKİ 354 MİLYARLIK FATURA
Ergenekon dosyasında, Gökçek adına, SESAR adlı bir danışmanlık firmasından hizmet alımına ilişkin kesilmiş bir faturanın yer aldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, Gökçek'in, 354 bin YTL'lik faturayı nereden ödediğini öğrenmek istedi.

Kılıçdaroğlu, Gökçek ve AK Parti Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ile yaptığı tartışmaların kıyaslanmasının istenmesi üzerine, şöyle konuştu:

''Sayın Fırat ile uygar bir ortamda tartıştık, birbirimize müdahale etmedik, anlatımlarımızın sonucunu, takdirini halka bıraktık. Sayın Gökçek, iddialarımı halka anlatma fırsatı vermedi, sürekli müdahale etti, başka şeyleri gündeme getirdi. Ankara gibi saygın bir kentin büyükşehir belediye başkanının, bu kadar acz içinde kalacağını hiç düşünmemiştim. Düzey olarak da çok düşüktü. Sayın Fırat'ın, düzeyli bir anlatımı vardı. Sayın Gökçek ile değerlendirmeyi, sanırım yine en iyi Fırat yaptı. Binin üzerinde mail aldım.''

Bir gazetecinin sorusu üzerine, Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmasını istediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Çünkü, Ankara halkının Gökçek'e ders vermesini istiyorum. O dersi Tayyip Bey değil, Ankara halkı vermeli'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...