Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu terör, işsizlik, dokunulmazlık ve şehit ve gazi yakınlarının sorunlarına değindi.

ntv.com.tr 03.05.2016 - 14:54

Kılıçdaroğlu grup toplantısında konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Çankaya belediyemiz çok güzel bir uygulama başlattı. Tüm geri dönüşüm işçilerini sosyal güvenceye kavuşuyor. İşsizliğin olduğu bir ülkede toplumsal barışı sağlayamazsınız. 

Doğu-Güneydoğu'da bütün fabrikaları kapattılar, birilerine peşkeş çektiler. 3 milyon 750 bin hanenin günlük geliri 4 liranın altında. Bu ailelerin çocukları yatağa aç giriyor. 

Ağustos 2005... Dönemin başbakanı Diyarbakır'da konuşurken bir genç ısrarla bağırıyor; fabrika istiyoruz diye. Başbakan AK Parti iktidarı buralara fabrika yapmayacaktır diyor. Diyarbakırlılar alkışlıyor. Size hapishane yapacağım diyor. Ben Diyarbakırlılara sitem etmeyim de kim etsin." 

Doğu ve Düneydoğu'da yaşayan gençlerin PKK'ya katılımı artmasını değerlendiren Kılıçdaroğlu "İktidar dedi ki bütün Doğu ve Düneydoğu'da bütün fabrikaları kapatacağım. Biz diyoruz ki bu iktidar teröre destek veren  bir iktidardır. Biz özel sektöre teşvik vereceğiz gerekirse 5-10 yıl boyunca vergi muafiyeti imkanı sağlayacağız yeter ki çocuklarımız dağa gitmesin" şeklinde konuştu.

"AHLAK BÜTÜN İNANÇLARIN ORTAK NOKTASIDIR"

İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, "Bir yerde işsizlik varsa ahlak kaçıp gider" dedi.

Ahlakın bütün toplumlarda önem arz ettiğini belirten CHP Genel Başkanı, "Ahlak bütün inançların ortak noktasıdır. Bu Budizm'de, Hristiyanlık'ta ve İslam'da da böyledir" diyerek konuştu.

"SİZDEN 33 MİLYAR LİRA ALDILAR"

Elektrik faturalarına yansıyan kaçak bedelini hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, "Sizlere elektrik faturalarında kaçak bedeli ödetiyorlardı. Tüketici dernekleri mahkemeye başvurdu. Mahkeme bu bedelin vatandaştan alınmasını haksızlık olarak kabul etti ve bu paranın vatandaşa geri ödenmesine hükmetti. Sizden bugüne kadar kaçak bedeli diyerek 33 milyar lira aldılar. Şimdi bu parayı vermemek için yasa çıkartmaya çalışıyorlar. CHP bunun karşısındadır ve karşısında kalacaktır, gerekirse olayı yurtdışındaki İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar götüreceğiz. Çünkü gücü vatandaşa yetiyor, kaçakçı onların dostu vatandaş değil" ifadelerini kullandı. 

"5 AYDA KÜÇÜK BİR HESABI YAPAMAYAN HÜKÜMET"

Kılıçdaroğlu, "Petrolün varil fiyatı yüksekken niye bu benzin pahalı diye sorduğumuzda dünyada petrol cevabını alıyorduk. Haziran 2014'te 115 dolar olan petrolün varil fiyatı şimdi 36-37 dolar ama benzin fiyatları düşmedi. 

Aynısı doğalgazda da oldu. Dünyada doğalgaz fiyatları düşünce sorduk doğalgaz düşecek mi diye, çalışma yapıyoruz cevabını aldık. Aradan 5 ay geçti soruyoruz düşmeyecek mi doğalgaz fiyatları diye çalışmalarımız devam ediyor cevabını alıyoruz. 5 ayda küçük bir hesabı yapamayan hükümet Türkiye'yi yönetemez" dedi.

"14 YILDA ŞEHİRLERİMİZ SİLAH DEPOSUNA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ"

Ana muhalefet lideri Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarına değindi. Kılıçdaroğlu, "2002 yılında hükümeti devraldıklarında ülkede sıfır terör vardı. Bölücü örgütün lideri yakalanmıştı, 14 yılda şehirlerimiz silah deposuna çevrildi" şeklinde konuştu. 

Çözüm sürecinde şehirlerin bomba deposu haline getirildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Terör örgütü çözüm sürecinde 200 ton bomba depolamış ve il valileri askere polise 'Ankara'dan emir var dokunmayın' talimatını verdi." Gaziantep sanayi merkeziydi şimdi Antep'in merkezinde bombalar patlatılıyor" ifadelerini kullandı.

DOKUNULMAZLIK TARTIŞMASI

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili yasa tasarısını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Dokunulmazlıkları kaldırıyoruz diyorlar ya ama Davutoğlu'nun, bakanların ve bir dönem bakanlık yapanların dokunulmazlıkları kalkmıyor. Vatandaş sanıyor ki; Muammer Güler 10 seferde 10 milyon dolar, Zafer Çağlayan 28 seferde 52 milyon ve Egemen Bağış 3 seferde 1 buçuk milyon dolar rüşvet almıştı. Bunların da dokunulmazlıkları kalkmayacak. Vatandaş sanıyor ki kalkacak ama bunlar vatandaşı kandırıyorlar" dedi.

GAZİLER VE ŞEHİT AİLELERİ İÇİN YASA TASARISI

Gazi ve şehit yakınlarının zorluklarla karşılaştığını ifade eden Kılıçdaroğlu CHP'nin yeni bir yasa tasarısı hazırladığını ve bu tasarıda, şehit ve gazi yakınlarının, eğitim, sağlık ve istihdam sorunlarına çözüm üretildiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, şehit ve gazilerin çocuklarına sayı ayrımı yapmadan iş verileceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...