İlişkili Haberler

Adana'da bir kız öğrenci yurdunda 12 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'dan açıklama geldi.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Aladağ'dan gelen haber yüreklerimizi parçaladı, bu acının tarifi yok. Öğrenci yurdunda yitirdiğimiz evlatlarımıza rahmet diliyorum."

Kılıçdaroğlu konuyla ilgili bir açıklama da Ankara'da katıldığı bir temel atma töreninde yaptı. 

Hükümetin 14 yıldır yurt sorununu çözemediğini savunan Kılıçdaroğlu, "Aladağ'da yurtta kalan çocuklarımız da köylerden gelip, barınacak yerleri olmadığı için bir yurtta kalan çocuklarımız. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti nasıl olur da yurt sorununu çözemez Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, 'dünyaya meydan okuyoruz' diye bağıranlar, acaba bu çocukların yurt sorununu neden çözmezler 14 yıldır iktidardasınız yurt sorununu neden çözmüyorsunuz" ifadelerini kullandı. 

"NEDEN BUNUN ÖNLEMİ ALINMAZ"

Yangın merdivenlerine çıkan kapının kilitli olduğu iddialarına da değinen Kılıçdaroğlu, "Oysa teknoloji var. İçeriden açılan, dışarıdan açılmayan kapılar var. Neden bunlar yapılmaz? Neden bunun önlemi alınmaz? Neden ve hangi gerekçeyle izin verilir? O anne ve babaların yaşadığı acıları hepimiz yüreğimizde hissediyoruz. Emin olun dinleyince insanın içi acıyor" diye konuştu.

"NEREYE KADAR SAKLAYACAKSINIZ?"

CHP lideri, olayla ilgili haberlere RTÜK tarafından yayın yasağı getirilmesini de eleştirdi. 

"Gerçeklerin vatandaş tarafından öğrenilmesini niçin istemiyorsunuz?" diye sonra Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Hangi gerekçeyle yayın yasağı getiriyorsunuz? Anlamak mümkün değil. Gerçekleri nereye kadar saklayacaksınız Her gün bir felaketle karşılaşıyoruz. Haftanın bir günü yok ki şu gün de bari yüzümüz gülsün. Nasıl oldu da Türkiye bu kadar karanlık bir atmosferin içine sokuldu Hepimizin oturup düşünmesi lazım. Türkiye bunları hak etmiyor."

Adana'nın Aladağ ilçesindeki bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 10 öğrenci, 1 eğitmen ve çocuğu hayatını kaybetmişti.