‘Kılıçdaroğlu Şişli'de yaşananların hesabını vermeli'

AK Parti Konya İl Kongresi'nde konuşan Ahmet Davutoğlu, Şişli Belediyesi’nde yaşanan olaylardan dolayı Kılıçdaroğlu’nun hesap vermesi gerektiğini belirtti.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.12.2014 - 16:36

‘Kılıçdaroğlu Şişli'de yaşananların hesabını vermeli'

AK Parti Konya 5. Olağan İl Kongresi'nde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şişli'de belediye başkanından istifa etmesi yönünde imza alındığını belirterek, "Şişli halkına bu saygısızlık değil mi? Kılıçdaroğlu Şişli'nin hesabını versin" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Şişli Belediye’sinde yaşanan olaylardan dolay hesap vermesi gerektiğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Şimdi kirli çamaşırlar ortaya çıkıyor. 30 Mart öncesinde görünen o ki eski Belediye Başkanı, yeni Belediye Başkanı seçilirken elinden bir kağıt almış. Bu kağıtta Hayri İnönü, seçilirken o taahhüt etmiş, seçimi kazansa bile daha sonra eski Belediye Başkanı Sarıgül'ün oğluna, istifa edip, görevi vereceğine dair. CHP, bu demokrasiyi öğrenemeyecek, milli iradeyi öğrenemeyecek, halk oyu ne demek bunu öğrenemeyecek” ifadelerini kullandı.

“Böyle bir kağıt verilmişse, yani 'kim belediye başkanı olursa olsun sonra oğluna bırakılacak' denmişse bunun o çok zikrettikleri saltanattan ne farkı var?” diyen Davutoğlu, “Bu Şişli halkına saygısızlık değil mi? Bu milli iradeye saygısızlık değil mi? Şimdi Şişlililerin hesap sorması lazım. Neden böyle bir imzayla milli irade kapalı kapılar ardında devredildi” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’in de katıldığı Konya İl Kongresi'nde Filistin sorununa da değinen Davutoğlu, "Nasıl Kudüs'e sahip çıkıldığı için Konya mitingini bahane edip 12 Eylül darbesini yaptılar, aynı şekilde 'One minute' dediğimiz için, Kudüs bizim davamız dediğimiz için her türlü darbe girişiminde bulundular. Kim ne derse desin o topraklar, Miraç'a sahne olan topraklar bizim için Konya kadar azizdir, Konya kadar mukaddestir" dedi.

Geçen hafta Ankara, Edirne, İstanbul'da programlara katıldığını, şimdi de Konya'da bulunduğunu dile getiren Başbakan Davutoğlu, "Bir hafta içinde 4 başkentimizi ziyaret ettim. 5 günde 4 mukaddes payitahtı ziyaret ettim. Baş şehirler bir kez başşehir oldu mu baş verirler, ama baş eğmezler. Başları diktir, vakurdur. Konya, Haçlılar karşışında baş eğmedi. Edirne 6 ay muhasara altında kaldı, ağaç köklerini yediler Edirneliler, aç kaldılar, susuz kaldılar Balkan Harbi'nde ama baş eğmediler. İstanbul işgal gördü, Meclis’i basıldı, şehitler verdi, ama baş eğmedi. Ankara, Meclisimizin ilk merkezi Ankara, İstikbal Harbi'nde Ankara yakınlarına kadar gelen düşman ordularına inat, bu milletin istikbalinin ve istiklalinin teminatı Ankara’da kuruldu. Baş şehirler baş eğmezler. Konya hiçbir zaman baş eğmedi, eğmeyecek" ifadelerini kullandı.

Konyalıların, milli irade testi olduğunda da herkesten öne çıktıklarını, mücadele ettiklerini, zulüm görselerde baş eğmediklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Konya 27 Mayıs’a baş eğmedi, Konya tek parti zulmüne baş eğmedi, 12 Eylül’e baş eğmedi. Biraz önce Halid Meşal bir olaydan bahsettti, hatırlarsınız, 1980 yılında İsrail bizim Kudüsümüzü, hepimizin Kudüsünü kendi başkenti ilan ettiğinde, Konyalılar Eylül 1980’de Konya sokaklarına çıktılar ve ‘Kudüs bizim izzetimizdir, onurumuzdur, kıblemizdir’ dediler. Bu sebeple 12 Eylül ihtilalini yapanlar bu mitingi bahane ederek, bu mitingi de ihtilallerine gerekçe kılmaya çalıştılar. O mitingde bulunan rahmetli Necmettin Erbakan Hocamıza da Kudüs'e sahip çıkan bütün yiğitlere selam ediyorum, Allah rahmet eylesin diyorum."

Sayfa Yükleniyor...