Kılıçdaroğlu: Hükümet özür dilesin

Sınırda 35 sigara kaçakçısının yaşamını yitirmesine yol açan bombardıman için alınan istihbaratı sorgulayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Hükümet derhal özür dilesin” dedi.

30.12.2011 - 10:22

Kılıçdaroğlu: Hükümet özür dilesin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetelerin ve televizyonların Ankara temsilcileri ve haber ajanslarının yöneticileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Kemal Kılıçdaroğlu, Irak sınırındaki bombardımanda 35 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili görüşlerini ifade etti.

Hükümeti özür dilemeye çağıran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''35 yurttaşımız yaşamını yitirdi. Hala hükümetten bir söz yok. Nasıl bir hükümetle karşı karşıyayız. AKP sözcüsü konuşuyor, hükümetten ses yok. Hükümetin derhal özür dilemesi lazım. Hükümetin derhal o bölgeye bakan göndermesi lazım. Hükümetin o yurttaşların ailelerinden özür dilemesi lazım. Sessizlik sorumluluğu ortadan kaldırmaz ki.

Merak ediyorum, Genelkurmay'ın açıklaması... 'istihbarat aldık'. Kim verdi bu istihbaratı? Herhalde bir yetkili çıkıp soracaktır. 'Nereden aldınız siz bu istihbaratı?' Kendi ülkesinde istihbaratı kaos yaşayan bir ülke nasıl olur da Ortadoğu'da güçlü bir ülke olabilir. Bu soru herhalde sadece bizim aklımıza gelmiyor. İstihbaratçıların, yabancı istihbaratçıların cirit attığı bir ülke konumuna geldi Türkiye.

Arama yapılacağını önceden bildiren bir bakan, nasıl olur da hala görmezden gelinir. Bir İçişleri Bakanı var, ayrı bir facia. Musolini, Hitler bile onun gibi düşünmemiştir. Bana çağdaş bir ülke gösterin, o ülkelerde bunu söyleyen bir bakan o koltukta kalabilir mi? Bir çağdaş ülke gösterin, bir Başbakan heykelin yıkılışına karar veriyor.

Baskıcı olunursa, despot olunursa lider olunabilirmiş. O zaman gidelim bir mafya lideri bulalım en iyi Başbakan o olur. Siz niye AKP’ye benzemiyorsunuz? Bunu nasıl diyebilirsiniz. AKP’de demokrasi mi var, demokrasi anlayışı mı var? CHP yönetiminde bir İçişleri Bakanı böyle söylese yer yerinden oynardı. Bir bakan ‘Arama yapılacak’ diye önceden haber verseydi yer yerinden oynardı. Çağdaş normlarla ülkenin yönetilmesini istiyoruz. Ülke sağlıklı bir tartışma içinde yönetilsin.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...