Cumhurbaşkanı Gül’ün Meclis’in açılışında yaptığı konuşma muhalefeti memnun etmedi. MHP lideri Devlet Bahçeli, “Vasattı” derken; CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise “Hükümet programı gibiydi” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün TBMM'nin 24. Dönem 2. Yasama yılının açış konuşmasına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Devlet Bahçeli, ''Anayasadaki yetkisi çerçevesinde vasat bir konuşma. Bir yenilik yok'' dedi.

BDP’lilerinin yemin törenini izleyen Bahçeli, ''Zannediyorum CHP'den 1 üye kaldı. O da tamamlanırsa... Tutuklu olan milletvekillerini bekliyorum dört gözle... İnşallah onlar da gelir'' diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: HÜKÜMET PROGRAMI GİBİYDİ
Abdullah Gül’ün konuşması CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu da memnut etmedi.

Konuşmayı, ''İki-üç paragrafı çıkarırsak hükümet programı gibiydi'' ifadeleriyle değerlendiren Kılıçdaroğlu, olaylara daha tepeden bakan doyurucu bir konuşma beklediğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, ''Bir yandan milli irade diyeceksiniz, öte yandan milli irade ile seçilenlerin tutukluluğunu görmeyeceksiniz. Bu doğru değil. Bu bağlamda özellikle Sayın Cemil Çiçek'in buna da değinmesini bekliyordum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasında dikkatini çeken bölümün, metnin 12. sayfasında yer aldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Gül'ün, ''Yargı mercilerinin de fonksiyonlarını yerine getirirken azami özen göstermesi beklenmektedir. Şahsi duygular ve tercihler, siyasi ve felsefi görüşler yargı kararlarını etkilememeli ve adaletsiz sonuçlara yol açmamalıdır'' dediğini anımsattı. Bu paragrafın çok önemli olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, ''Çünkü, bu paragraf aynı zamanda yargıda kararlar verilirken bazı yargıçların şahsi duygular ve tercihler ile karar verdiklerinin; siyasi ve felsefi görüşlerin etkisinde kaldıklarının tespitidir. Bu mahkemelerin ve yargıçların kim olduğunu da herhalde yurttaşlarımız çok iyi biliyordur'' görüşünü savundu.