Kılıçdaroğlu: İlk sınav Meclis Başkanlığı

Başbakan'ın tavrını izleyeceklerini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, helalleşmeye de temkinli yaklaşıyor.

19.06.2011 - 16:20

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim gecesi yaptığı konuşma CHP'yi ikna etmeye yetmedi.

Milliyet'ten Fikret Bila'ya konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na göre anayasa hazırlığından önce Başbakan'ın asıl sınavı Meclis Başkanlığı seçimi olacak.

Başbakan Erdoğan'ın Meclis Başkanlığına seçilecek isim için CHP'nin kapısını çalmasını bekleyen Kılıçdaroğlu, "Bakalım sayın Erdoğan bu konuda bizim görüşümüzü alacak mı yoksa kendi belirlediği bir ismi dayatacak mı? Uzlaşma konusunda samimi mi değil mi göreceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın "Helalleşme çağrısı"na da sıcak bakmadığını yineledi. Başbakan'ın seçim kampanyası sürecinde ağır hakaretlerle bulunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Şimdi helalleşelim diyor. Peki bize yapılan hakaretler ne olacak? Biz hakkımızı aramayacak mıyız? Bu kadar hakaretten sonra niye helalleşelim" değerlendirmesinde bulundu.

Miing meydanlarında Bşbakan Edoğan'ın ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye yönelik sert sözlerini de hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Partimiz İnönü'nün hakkını koruyacaktır. Yoksa tarih bizi affetmez" dedi.

Kılıçdaroğlu seçim sonuçlarına ilişkin il başkanlarından gelecek raporların Parti Meclisi'nde değerlendirilmesinin ardından MYK'da değişiklik yapılabileceğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...