Kılıçdaroğlu imzaladı, Topbaş imzalamadı

Kılıçdaroğlu da Greenpeace’e temiz enerji sözü verdi. Seçim yarışında kazanması muhtemel adaylardan iklim politikası sözü vermeyen bir tek Kadir Topbaş kaldı.

24.03.2009 - 10:21

Kılıçdaroğlu imzaladı, Topbaş imzalamadı

İstanbul’da seçim yarışı tüm hızıyla devam ederken ilk kez bir seçimde adayların gündemine küresel ısınma da girdi. Büyükşehir CHP adayı Kemal Kılıçdaroğlu da Greenpeace’in “Güneş için Belediye Başkanları” bildirgesini imzalayarak İstanbul halkına temiz enerji taahhüdü vermiş oldu. Daha önce MHP Büyükşehir belediye başkan adayı Ahmet Turgut da Greenpeace’in bildirgesini imzalamıştı.

Greenpeace’in halen imza beklediği son aday mevcut belediye başkanı ve AKP adayı Kadir Topbaş.

MHP adayı Ahmet Turgut konuşmasında: “İstanbul’un tespit ettiğimiz sorunları arasında altını en kalın çizdiğimiz sorunlardan biri, tüm dünyada yaşanan küresel ısınma tehdidinin İstanbul’a yansımalarıdır. Bir an önce tüm dünyada önlem alınması gereken bu küresel tehdide karşı biz üzerimize düşen görevi gerçekleştirmek üzere İstanbul’da, küresel ısınmayı tetikleyici hiçbir projeye onay vermeyecek, aksine bu tehdide karşı insanlık görevimiz gereği önlemlerimizi arttıracağız. Bu amaçla İstanbul'un ve İstanbulluların geleceği için İstanbul’da yapılması planlanan kömür santrallerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Greenpeace Akdeniz Enerji ve İklim Sorumlusu Hilal Atıcı ise Kılıçdaroğlu’nun bildirgeyi imzalamasıyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Kılıçdaroğlu’nun özellikle 80 km metro, toplu taşımanın 1 TL’ye indirilmesi gibi enerji tasarrufuna yönelik projeleri ilgimizi çekiyordu. Şimdi de güneş ve rüzgar gibi temiz enerjiler için söz verdi.”

GÜNEŞ'İN BAŞKANLARI
Atıcı, “İstanbul’da iklim değişikliğini ve temiz enerjileri gözeten politikaları garantilemek için bir adayı daha ikna etmemiz gerekiyor. Şimdi tüm İstanbulluları www.solukal.org üzerinden Sayın Topbaş’a mektup göndermeye çağırıyoruz. Seçimlere kadar temiz bir İstanbul’u garantilemek için seçmen gücümüzü kullanalım ve Topbaş’a onbinlerce mektup yağdıralım ki bizi ciddiye alsın” dedi.

Topbaş’ın imza atıp söz vermesi beklenen “Güneş için Belediye Başkanları” bildirgesinde şu ifadeler yer alıyor: “…Belediye Başkanları olarak, bizlere güvenip bizi seçen halkımıza karşı sorumluyuz  ve halkımızın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını savunuyoruz.

Küresel ısınmaya neden olan bir enerji sisteminin hatalarını tekrarlamak ve yeni termik santraller inşa etmektense daha ekonomik ve temiz bir enerji sistemine geçişte öncü olmayı;

İdarede olduğumuz dönemde, bölgemizde yenilenebilir enerji kullanımının artışı ve enerji verimliliğinin yaygınlaşması için gerçekçi ama bir o kadar da iddialı hedefler koymayı taahhüt ediyor ve “Güneş İçin Belediye Başkanları” girişimi olarak kömür yerine dünyamızı cömertçe aydınlatan Güneş’i tercih ediyoruz.”

Şimdiye kadar Greenpeace’in bildirgesini çeşitli şehir ve ilçelerden 65 aday imzaladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...