Kılıçdaroğlu: İstanbul’u terk etmeyeceğim

İstanbul’da seçimi kaybeden CHP’nin adayı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin oy oranını büyük ölçüde artırdığını belirterek, “ İstanbul halkı, bize de Sayın Topbaş’ın ensesinden ayrılmayın görevi verdi. Kenti terk etmeyeceğiz, sorunları çözmeye kararlıyız” dedi.

30.03.2009 - 14:27

Kılıçdaroğlu: İstanbul’u terk etmeyeceğim

İstanbul’da AKP’nin adayı Kadir Topbaş’ın gerisinde kalarak yarışı kaybeden CHP'nin adayı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Seçim Koordinasyon Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

“22 Temmuz seçimlerine göre; yüzde 13, 2004 seçimlerine göre de yüzde 9’luk bir artışımız var. Bu da bizim açımızdan güzel bir gelişme. Asıl güzel gelişme; AKP’nin oy deposu olarak gördüğü varoşlardaki çözülme. Bu konuda gerçekten rakamlara baktığımızda, elde ettiğimiz sonuçları tümüyle yeterli görmemekle birlikte, önemli bir açılım olarak görüyoruz. Çünkü biz bundan sonra aynı çalışmaları, aynı gücümüzü sürdürmeye kararlıyız. İstanbullunun sorunlarını çözmeye kararlıyız.

"BİZİM BAŞARISIZLIĞIMIZ DEĞİL"
Belediye başkanlığı sayısını yüzde 300 artırmışsınız. Üstelik AKP’nin geçmişte çok güçlü olduğu Kartal, Maltepe ve Sarıyer gibi yerleri de almışız. Elbette isterdik ki, anakent belediye başkanlığını alalım ama bu gerçekleşmedi. Bunun gerçekleşmemesi bizim başarısızlığımız olarak yorumlanmaması kanısındayım.

İSTANBULLULARA TEŞEKKÜR
İstanbul halkı Sayın Kadir Topbaş’a bir yetki verdi ama bize de Sayın Topbaş’ın ensesinden ayrılmayın görevi verdi. Yaptığı her olumlu işi destekleyeceğiz ama hataları, yanlışları ve yolsuzlukları varsa onları da açık yüreklilikle dile getireceğiz. O açıdan İstanbul seçimlerini çok önemli buluyoruz. Bize oy veren, vermeyen bütün İstanbullulara teşekkür ediyoruz.

İstanbul’da çok ciddi bir kent yoksulluğu, işsizlik var. Umuyorum, Sayın Topbaş üretici belediyeciği hayata geçirir ve hem istikrarı artırmak hem de kent yoksulluğunu gidermek açısından önemli adımlar atabilir.

Bu süreçte bizim eksikliklerimiz de var. Bunlar üzerinde durup süratle gidermeye çalışacağız. Gerçekten de yoğun bir çalışma sergiledik. Bir gün sadece 4 saat uyudum. 64 günde aşağı yukarı toplam 811 saat çalışma saatimiz var. Belli ilçelere biden fazla gidildi ama sonuçta İstanbul’a yönelik olarak çözülmesi gereken çok sorun var ama çözümlere yönelik kalıcı projeleri henüz biz duymuş değiliz. Sayın Topbaş’ın var olduğunu söylediği, benim Bilmediğim projeler hayata geçirilebilirse, sanıyorum İstanbul’u daha sağlıklı bir kent haline getirmek mümkün olabilecek. Bizim projelerimizi de yaşama geçirirse bundan mutlu oluruz.

Ben zaten İstanbul Milletvekiliyim. Daha önce de büyük sıklıkla geliyordum ama ana kent belediye başkan adayı olunca birden bire ismimiz öne çıktı. İstanbul’un pek çok sorunu için çalışıyor ve proje üretiyorduk. Dolayısıyla İstanbul’u terk etmek söz konusu değil. İstanbul’u en iyi bilenlerden birisiyim. Sayın Başbakanı da Sayın Topbaş’ıda İstanbul’da gezdirebilir, görmediği insanlar, görmediği yoksul ailelerle tanıştırtabilirim.

CHP GENEL BAŞKANLIĞI
CHP'nin başında saygıdeğer, olgun, bize yol gösteren, birikimleriyle bize örnek olan bir liderimiz var. Dolayısıyla biz İstanbul Anakent Belediyesi ile ilgili sorunlarımızı, çözümlerimizi dile getirdik. O tür bir benzetme olur mu, olmaz mı o medyanın kendi yapacağı bir şey. Benim düşüncem, yapım böyle bir şeye uygun değil. Ben çatışma istemem hiçbir zaman. Parti içinde çatışma asla

istemem. Partimiz gerçekten de özellikle son yıllarda kendisine uygun bir çalışma metodunu izliyor. Herkesin görevi var, herkesin görev alanları var. O görev alanları içinde oturup çalışıyoruz, üretiyoruz, ürettiklerimizi paylaşıyoruz. Çatışma kültürünü CHP dışına çıkaracağız. Bu konuda kararlıyız.Seçim sonuçları konusunda da Sayın Başbakan gerekli dersleri çıkaracağını söyledi. Umuyoruz ki çıkartır. Sonuçta halkımız gerçekten de güzel bir tablo ortaya çıkarttı. O tek parti hükümetlerine özgü sert üslup, ‘Ben her şeyi yaparım’ edasıyla yola çıkıp, insanları büyük ölçüde aşağılayan bir tavrı halkımızın kabul etmediği ortaya çıktı. Ve diliyor ve umuyoruz ki AKP bu seçimden kendisine ders çıkarmış olur.

İtirazlardan olumlu sonuç almak mümkün ama çok dar bir alanda itirazlar yapılıyor. Oy oranları arada son derece düşük. Eğer yeniden sayım yapılırsa umuyoruz CHP’nin gözden kaçan veya kabul edilmeyen oyları bu süreç içinde değerlendirilmiş olur.

İstanbul halkının çıkarlarını kim kendi lehine kullanıyorsa ister büyükşehir olsun, ister başkası olsun bu dosyaları halkla paylaşacağız. Eğer bu dosyaları gizlersek, halka ihanet etmiş oluruz. Halkın cebinden alınan paraları birileri götürecek ve biz bildiğimiz halde ses çıkartmayacağız; olmaz. Ama bu birilerine çamur atmak, birilerini karamak gibi bir mantıkla değil. Elimizde bilgisi, belgesi olduğu zaman ancak bunu paylaşırız. Yoksa geçmişte bazı siyasilerin yaptığı gibi, çamur atalım izi kalsın mantığı ile bir işin içine zaten girmedik, bundan sonra da girmeyeceğiz.

İktidarın başarısızlığı üzerine siyaset yapmanın doğru olmadığı kanısındayım. Biz halka ne vereceğiz, neleri ön görüyoruz, temel hedeflerimiz nedir, biz halka bunları anlatmak zorundayız. Nitekim yaptığımız kampanyada, ele aldığımız projelerde de temel hedef buydu.”

TEKİN: ÖZÜR DİLERİM
Öte yandan, toplantıda ''Geçen dönem büyükşehir meclis üyesi CHP'lilerin bazı imar yolsuzluklar olmuştu. CHP yeni dönemde nasıl politika izleyecek?'' sorusuna ise CHP'li Gürsel Tekin yanıt verdi.

Tekin, ''Eski arkadaşlarımıza haksızlık yapılmasın. İstanbul'da nihai yetki sayın Topbaş'a aittir. Bir yolsuzluk olursa bu sorun tamamen Topbaş'a aittir'' dedi.

''Dün akşam (sandıklarda sorun oluyor) dediniz. Sizin verdiğiniz sonuçlarla resmi sonuçlar uymadı. Özür dileyecek misiniz?'' sorusuna da Tekin, ''Evet. Bizim verilerimizle bunlar uymadı. Bu yüzden herkesten özür diliyorum'' diye konuştu.

''Anketlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine de Tekin, anketlerin ve birtakım medyanın olayları maniple ettiğini ve bir tek Adil Gür'ün anket sonuçlarının sağlıklı çıktığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...