CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak ziyaretinin ikinci gününde Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile görüştü.

Maliki, Kılıçdaroğlu'nu Başbakanlık Binası'nın kapısında karşıladı. Yaklaşık bir saat süren görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

Görüşmeye ilişkin ayrıntılar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu'ndan geldi.

Bağdat'a hükümeti eleştirmek için gitmediklerini söyleyen Loğoğlu,Türkiye-Irak ilişkilerinin önünü açmak istediklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu'nun bir diğer durağı, "El Nahrain Stratejik Araştırmalar Merkezi'ydi.

Burada düzenlenen konferansta, Kürt sorunu da gündeme geldi.

PKK ve Kürt sorununun iki ayrı konu olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, CHP olarak bu konuda hükümete sundukları önerileri anlattı.

Kılıçdaroğlu , Erbil'de yapılacak Ulusal Kürt Kongresi’nde alınacak kararların bölücü unsurlar içermemesi gerektiğine de dikkat çekti.

Hükümetin dış politikasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Osmanlı hayalciliği doğru bir tutum değildir. Kendi ülkemiz, kimse müdahale etmesin istiyorsak, Irak'a Mısır'a da müdahale edilmesini istemiyoruz. Her ülkeye saygı duyulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu akşam saatlerinde de Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir görüşme yaptı.

Kılıçdaroğlu'nın Irak turu, Necef ve Kerkük ziyaretleriyle devam edecek.

CHP HEYETİNE KORUMA ORDUSU
Dün Bağdat Havaalanı’nda Iraklı yetkililerin karşıladığı Kılıçdaroğlu’nun kullanacağı güzergahlarda geniş güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Bağdat içinde kalabalık bir güvenlik ordusunun eşlik ettiği CHP heyeti için 30 zırhlı araç tahsis edildi.

Perşembe günü Irak Meclisi'ne hitap edecek olan CHP Lideri, 4 gün sürecek ziyareti sırasında Necef ve Kerkük kentlerine de gidecek. Sunni ve Şii kanaat önderleri ile görüşmeler yapacak.