CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Tarsus mitinginde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin büyüdüğünü ve kalkındığını ancak bundan "bir avuç varlıklının" pay aldığını, halkın yararlanamadığını öne sürerek, ülkede 17 milyon yoksul bulunduğunu, 4 yıl için yetki verilmesi halinde yoksulluğu tarihe gömeceğini ifade etti.

İktidara gelmeleri halinde hiçbir ailenin gelirinin 720 liranın altında olmayacağını,refahı tabana yayacaklarını aktaran Kılıçdaroğlu, "Saraylarda oturuyorlar. Bin 100 odalı saraylarda oturuyorlar, Mercedesleri paylaşamıyorlar. 3 milyarlık araçları var, 'O, çerez parasıdır' diyorlar" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, emekliye 2 maaş ikramiye vereceği vaadini yineleyerek, "Telaşları şu: 'Ya düzgün ya kul hakkı yemeyen ya da esnafı, çiftçiyi, emekliyi koruyan bir yönetim olur ve bunlar başarılı olursa, bizim kaçacak yerimiz olacak mı' diye düşünüyorlar. Nereye gidersen git, bu ülkeyi adam gibi yöneteceğiz" diye konuştu.

"ANADOLU, DÜNYANIN MERKEZİ OLACAK" 

Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde oğluna 'Paraları sıfırladın mı?' demeyeceğini, bakanlarının çocuklarının yatak odalarında para kasaları olmayacağını, bakanlarının birilerinin önüne "yatmayacağını" kaydederek, her kuruşun hesabını millete vereceklerini söyledi.

Siyaseti halka adanmışlık kabul ettiğini bildiren Kılıçdaroğlu, halkın zenginleşmesinin, her çocuğun karnının doymasının önemli olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, "CHP'ye neden oy verelim?" şeklinde soranlara Suriye'ye, Mısır'a, Libya'ya, Irak'a bakmalarının söylenmesini isteyerek, dünyayla ilişkilerin bozulduğunu iddia etti.

Ortadoğu'da barışı ve huzuru sağlayacağını vadeden Kılıçdaroğlu, insanın insana silah çekmesini engelleyeceğini kaydetti.

"Yüzyılın projesini" açıkladığını anımsatan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Mersin, İskenderun, Trabzon, Samsun limanları dünyanın merkezleri olacak. Anadolu, dünyanın merkezi olacak. Projemiz bittiğinde, olgunlaştığında bir yılda yaratacağı katma değer 147 milyar dolar olacak. Bütün büyük ülkeler merkez Türkiye'de, mega kentte yer almak için yarışacak. 160 milyar dolarlık yatırım yapılacak. 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratacağız. Türkiye, bölgenin en büyük, dünyanın saygın ülkelerinden birisi olacak. Emekliyi, çiftçiyi, taşeron işçisini, engelliyi nasıl düşünüyorsak, Türkiye'nin 50 yılını, 100 yılını da düşünüyoruz, 30 yılını da düşünüyoruz çünkü ülkemizi, insanımızı, bayrağımızı, milletimizi seviyoruz. 

'30 yıl sonrası ne olacak?' diyorlar. 30 yılını düşünmeyen, 50 yılını düşünmeyen, 100 yılını düşünmeyen dünyada hiçbir devlet yoktur ama Ankara'daki beyler ceplerini düşündükleri için ülkenin 10 yılını, 20 yılını, 30 yılını düşünmekten acizler."

Mitingin ardından merkez Akdeniz ilçesi Kazanlı Mahallesi'nde vatandaşları selamlayan Kılıçdaroğlu, daha sonra Hatay'ın İskenderun ilçesine hareket etti.