Partisinin grup toplantısında kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hedefinde anayasa değişiklik paketi ve Başbakan Tayyip Erdoğan vardı.

Perşembe günü görüşeceği Erdoğan'a yüklenen Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"25 Ekim 2002’de Başbakan Erdoğan önceki genel başkanımız Deniz Baykal’la birlikte UğurDündar’ın programına katıldı ve bütün millete söz verdi: 'İktidara geldiğimizde dokunulmazlıkları kaldıracağımıza milletin önünde söz verdik.'

Gazeteciler 24 Kasım 2002'de Başbakan'a hatırlatıyorlar ve Erdoğan diyor ki, 'Bu konuyu ilk birinci yılda düşünmüyoruz.' Kaç bir yıl geçti. Şimdi soru şu, eğer çağdaş bir ülkede bir Başbakan verdiği sözü tutmazsa sandığa gömülür.

Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil. Başbakan oluncaya kadar gittiği her yerde söz verdi. Aradan bunca yıl geçti, neden bir Başbakan dokunulmazlıkların ardına sığınma ihtiyacı hisseder. Başbakan hesap vermekten korkuyor, böyle birinin bu ülkede Başbakan olmasına ihtiyaç yoktur.

Bu hükümet referanduma meraklı. Gelin halka gidip soralım, "dokunulmazlıklar dursun mu kalksın mı?", referandumu o zaman görelim.

Bunlar samimi değiller. Anayasa değişikliğinde engellilere pozitif ayrımcılık getirelim deniyor. 53 bin engelli kadrosu kamuda boş, atama için sadece idari karara ihtiyaç var. Niye atama yapmıyorsunuz?

Türkiye'de 223 bin çocuk okula gidemiyor, bunları okula göndermek için anayasaya mı ihtiyaç var?

Kişisel verilerin gizliliği anayasa değişiklik paketinde var, peki Tekel işçilerinin hesaplarını Başbakan neden açıklıyor? Siz zaten telefonları dinliyorsunuz ama işinize gelmeyenleri Silivri'ye gönderiyorsunuz.

Bırakın vatandaşı, milletvekilinin sorularına cevap vermiyorlar. 8 yıldır cevap verilmeyen soru önergeleri var, biliyorum.

Ekonomik Sosyal Konsey zaten var, üç ayda bir toplanması lazım ancak üç yıldır toplanamadılar.

Şehit ailelerine pozitif ayrımcılık diyorlar, aileleri bayrakla Meclis'e kim sokmadı?

Memurlara toplu sözleşme diyorlar, grev hakkı yok. Memur grev yapamaz diyorlar. İnsanları kandırıyorsunuz.

Bunların temel amacı hak ve özgürlük değil, Yüce Divan'dan kurtulmak için yargıyı ele geçirmektir.

Bu millet bu hapı yutmaz, hapı yutmamalı. Vatandaşlarımız bilinçli sandığa gitmeli ve oyunu kullanmalı.

Anayasa değişiklikleri ile şikayet hakkı vatandaşın elinden alınıyor."