Kılıçdaroğlu: ÖSYM berbat oldu

CHP lideri Kılıçdaroğlu, hükümetin ÖSYM’yi de berbat ettiğini ileri sürerek, “Değer verdiğimiz bütün kurumların içini boşalttılar” dedi.

Anadolu Ajansı 19.07.2010 - 17:31

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yalova Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, konuşmasına Yalova'nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü kutlayarak başladı.

Kılıçdaroğlu, ''2009 ÖSYS En Küçük Puan ve Başarı Sıraları'' bilgilerinde, 49 program için yanlışlık olduğunun belirlendiğini hatırlatarak, şöyle dedi:

''Allah aşkına Türkiye'nin en saygın kurumlarından biri ÖSYM değil miydi? Vatandaş milletvekiline gelir iş ister, şunu ister, bunu ister, ama 'Benim oğlumu şu üniversiteye yerleştir' diyen olmaz. Çünkü ÖSYM güvenilir bir kurumdur. Bunlar onu da berbat ettiler. Değer verdiğimiz bütün kurumların içini boşalttılar. 12 Eylülde ilk tokadı, seçimlerde ikinci tokadı indireceksiniz.''

Demokrasilerde siyasetçilerin halka hesap vermesinin zorunlu olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin bir rant iktidarı kurduğunu ve hesap vermekten kaçtığını ileri sürdü.

''Halkın iktidarında toplumu entegre edeceğiz. Herkesin karnı doyacak ve onurlu Türkiye'yi yeniden kuracağız'' diyen Kılıçdaroğlu, yapılacak seçimlerin ikinci ulusal Kurtuluş Savaşı niteliğinde olacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, iktidarın, vatandaşların sorunlarını görmezden geldiğini savunarak, ''Bunlar vatandaşın şikayetini dinlemezler, ama telefonlarını dinlerler. Bu hükümet telekulak hükümetidir. Telekulak hükümetinde sorunlarınızın dinlenmesini istiyorsanız, dertlerinizi birbirinize telefonda anlatın. Belki o zaman hükümet dinlemiş olur, sizi duyar'' dedi.

Türkiye'de sorunların çözülmesi için siyaset kurumunun temiz olması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, CHP'nin, iktidarda zenginleşmeyeceğinin ve yalnızca halk için çalışacağının sözünü verdi.

Siyasetçilerin, mutlaka halka hesap vermesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu;

''Size söz veriyorum, halkın iktidarında önce dokunulmazlıkları kaldıracağız, bu ayıptan millet meclisini de kurtaracağız. Bunlar hesap vermekten korkuyorlar. Eğer bir milletvekili gerçekten milletin vekili olacaksa halk gibi yaşamalı, hesap vermelidir. Kişi gelir milletvekili olur, bakanlık koltuğuna oturur sonra malı götürür. Hesap soramazsın, niye? Anayasanın 100. maddesi var. O maddeyi de kaldıracağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...