Kılıçdaroğlu oyları artırır

A&G kamuoyu araştırma şirketi tarafından 39 ilde yapılan araştırmada Kılıçdaroğlu’nun CHP oylarını yüzde 32,3’e çıkardığı ortaya çıktı.

Haberler 19.05.2010 - 10:56

Adil Gür’ün başkanlığını yaptığı A&G Kamuoyu Araştırma şirketi Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olması halinde CHP’nin seçimlerde nasıl bir performans göstereceği üzerine bir araştırma yaptı.

Dün akşam Kanal D’de yayınlanan araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı.

A&G Kamuoyu Araştırma şirketi, 15-17 Mayıs tarihleri üzerinde 39 il ve 127 ilçede, 18 yaş ve üstü bin 796’sı kadın olmak üzere 3 bin 603 seçmenle yüz yüze görüştü. Sonuçlara göre Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olması durumunda CHP’nin oyunu yüzde 32,3’e çıkarıyor. Eğer Baykal tekrar gelirse CHP’nin oyları ise yüzde 18,6’a iniyor. Eğer Baykal bir genel başkan atarsa da CHP’nin oyları yüzde 21,7 oluyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 41,7’si ise CHP’nin başında Kılıçdaroğlu’nu görmek istediğini söyledi.

Araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuç ise AK Parti ile ilgili. AK Parti’ye 29 Mart yerel seçimlerinde oy verenler aynı kararlılıklarını sürdürüyor. Ancak muhalefet ve kararsızlar ise Kılıçdaroğlu ismi üzerinde uzlaşıyor. Kılıçdaroğlu bu bakımdan seçmenin üzerinde ‘güç algısı’ oluşturarak AKP muhaliflerinin ve kararsızların birleştiği ortak adres oluyor.

Ankete katılanların yüzde 96,3’ü Baykal’ın istifasından haberdar. Yüzde 82,9 ise istifanın kasetten kaynaklandığını biliyor. Ancak ’kimin sızdırdığı’ konusu kamuoyunu da meşgul ediyor. İşte bu soru araştırmada seçmene de soruldu. Seçmen ise çoğunlukla bu kasetin CHP içindeki muhalefet tarafından sızdırıldığına inanıyor.

Araştırmada ’Baykal’ın istifasını doğru buluyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. Yüzde 69,2 istifayı doğru bulurken doğru bulmayanların oranı yüzde 23,2. Hatta doğru bulanların partilere göre dağılımı yapıldığında ise seçmenlerin bu konuda ortak fikirde olduğu görülüyor. AKP’lilerin yüzde 77,7’si, CHP’lilerin yüzde 63,8’si, MHP’lilerin yüzde 66,5’i, BDP’lilerin yüzde 85,2’si istifayı doğru bir hareket olarak yorumlamış durumda.

Sayfa Yükleniyor...