Kılıçdaroğlu: Oyu düşen çekilsin

Başbakan Erdoğan’a çağrıda bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Partisinin oyu düşerse genel başkanlığı bıraksın. CHP’nin oyu düşerse ben bırakacağım” dedi.

27.05.2011 - 11:02

Kılıçdaroğlu: Oyu düşen çekilsin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Etiler’deki patlamada yaralanarak Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan yaralıları ziyaret etti.

Yaralıların durumu hakkında yetkililerden bilgi alan Kemal Kılıçdaroğlu, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün Bingöl'de olduğunu, 33 askerin şehit edildiği noktaya gittiğini belirterek, ''Terör kimden, ne zaman gelirse gelsin hepimizin şiddetle reddetmesi, lanetlemesi gereken bir olay. Genç bir kızımız, masum bir kızımız hiçbir günahı olmayan kızımız, arabasında giderken bomba koyuyorsunuz ve bir ayağını kaybediyor. Bir kız çocuğu için bir ayağın ne kadar önemli olduğunu bilmez miyiz? Bu dramı yaşamak güzel bir şey değil'' diye konuştu.

Ayten Bal'ın bilincinin yerinde olduğunu ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

''Güler yüzlü, ağrıları var. Yakında yoğun bakımdan çıkacağı ifade edildi. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi ilettim, ama terörle artık yüz yüze gelmek istemiyoruz. Bu ülkede terörün bitmesi lazım artık. Masum insanları teröre kurban etmek kime ne yarar sağlayacak. Sadece o çocuğun değil, ailenin de dramını düşünün. Bu çocuğun umutları vardı. Geleceği vardı. Neden bir ayağını yitirsin. Terör, hiçbir topluma yarar getirmemiştir. Hep terörle karşı karşıya kaldık. Acılarını yaşadık. Bu acılar sona ermeli. Yüreğinde insan sevgisi olan kişiler artık teröre karşı ortak bir payda oluşturmalı ve hepimiz nereden gelirse gelsin terörü lanetlemeliyiz.”

'OYU DÜŞEN BIRAKSIN'
Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’nin Hakkari’deki mitingine BDP’lilerin destek verdiği yönündeki eleştirisiyle ilgili bir soruya şöyle yanıt verdi:

“Referandum sürecinden daha hareketli bir süreç yaşıyoruz. Miting meydanları daha hareketli, Cumhuriyet Halk Partisi’ne duyulan ilginin daha fazla olduğunu görüyorum. Sayın Erdoğan’ın bana yönelik eleştirilerini çok ciddiye almıyorum, ciddiye alınacak eleştiriler de değil. Ama kendisine güveniyorsa onun istediği televizyon kanalında gelsin eleştirileri yüzüme karşı söylesin. Onun bütün eleştirilerine yanıt veririm ama kendisinin buna cesareti var mı, tahmin etmiyorum. Cesur insanlar bu ülkeyi yönetir, korkak olanların ülkeyi yönetmeye hakları da yoktur.

Geçmişte başka bir partiye oy verenlerin bu seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermesini ben her tarafta söylüyorum. Nasıl iktidar olacağız? Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye'nin çağdaşlaşması sürecinde önemli bir katkı yapacağına inanıyoruz. Biz demokrasiyi ve özgürlüğü getireceğiz. Bu ülkede 4. büyük devrime imza atmaya çalışıyoruz. Bu bizim davetimiz bu daveti sadece biz doğuda söylemiyoruz batıda da söylüyoruz. CHP’nin oyu yükseliyor, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oyu düşüyor; telaş ondandır. Sayın Erdoğan diyor ki ‘Birinci gelmezsem, kimin oyu düşerse o genel başkanlıktan istifa etsin’. Yüreği varsa çıksın meydanlarda söylesin ‘Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oyu düşerse ben genel başkanlığı bırakacağım’ desin. Cumhuriyet Halk Partisi’nin oyu düşerse ben genel başkanlıktan ayrılacağım.”

'YANDAŞ KÖŞE YAZARLARINI CİDDİYE ALMIYORUM'
Kılıçdaroğlu, “kaset skandalının ardından MHP’nin oylarının CHP’ye kayacağı” yorumuyla ilgili olarak ise “Yandaş köşe yazarlarını ciddiye almıyorum. Onlar belli bir odaktan talimat alıp belli bir çerçevede yazı yazıyorlar” dedi.

DİYANET’İN CEMEVİ ZİYARETİ
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in bugün cemevini ziyaret edeceğinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, insanların karşılıklı birbirlerini ziyaret etmelerinin, görüşmelerinin güzel bir olay olduğunu belirtti.

Görmez'in ziyaretinin herkesi mutlu etmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Ayrılmayı değil, birleştiren bir görev üstlenmiş oluyor. Bu da beni mutlu etti'' dedi.

Patlamada yaralanan Ayten Bal'ın babası Mustafa Bal da Kılıçdaroğlu'na ilgisinden dolayı teşekkür ettiğini belirterek, ''Bir başkasının da kızı olabilirdi. Böyle olayları kınıyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...