CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Giresun Belediyesi tarafından düzenlenen 36'ncı Uluslararası Giresun Aksu Festivali'ne katıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in kurduğu ilk patinin CHP olduğunu hatırlatarak, "Yedi düvele karşı kendi geleneklerimize sahip çıkarak savaştık ve başardık. Bunu sürdürmek benim görevim olduğu kadar hepimizin görevidir. Hepimiz beraber kendi köklerimize, kendi geleneklerimize sahip çıkacağız" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de bir çözüm süreci yaşandığını belirterek, "Sürecin ne olduğunu bilen var mı?" diye sordu.

Bilmedikleri bir konuya destek veremeyeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Sözde akil adamlar geliyorlar. Soruyorlar, 'barış istiyor musunuz' diye. Allah aşkına barış istemeyen kimse var mı? Bu ülkede bir tek çocuğumuzun saçının teline zarar gelmesini istemeyiz. Herkesin barış içinde, huzur içinde yaşamasını istiyoruz. Barış ayrı bir şeydir. Ama 76 milyon yurttaşın terör örgütü liderinin ağızına bakması, o noktaya getirilmesi farklı bir şeydir. Biz onu kabul etmeyiz hiçbir zaman."

ÜÇ SÖZ
Vatandaşlara bazı sözler verdiklerini ve kendilerinden bunları asla unutmamalarını isteyen Kılıçdaroğlu, "Sözüm bir, CHP parlamentoda olduğu sürece hiç kimse Türk lafını Anayasa'dan çıkarmaya cesaret edemez. Sözüm iki, CHP parlamentoda olduğu sürece bizim bedenlerimiz çiğnenmeden hiç kimse Türk milleti lafını Anayasa'dan çıkaramaz. Sözüm üç, hiç kimse Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucu ve önder rolünü Anayasa'nın başlangıç bölümünden asla çıkaramaz. Bunlar bizim Türkiye'ye sözümüzdür" ifadelerini kullandı.

‘ŞEHİTLERİMİZİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ’
Kılıçdaroğlu kimsenin kendilerine demokrasi dersi veremeyeceğini dile getirerek şunları kaydetti: "Biz kendi kendi bağımsızlığımızı acı ve gözyaşı ile kurduk. Bu topraklarda şehitlerimiz var, gazilerimiz var, onları görmezlikten asla gelemeyiz. Onlar bize güzel bir Türkiye bıraktılar. Biz de çocuklarımıza daha demokratik, daha özgürlükçü bir Türkiye bırakacağız. Siz 4 bin yıllık geleneklerimize sahip çıkıyorsunuz biz de Türkiye'ye sahip çıkacağız."

DİLEK TUTTU
Kılıçdaroğlu, festival geleneklerine göre üç kez sac ayak üzerinden atladıktan sonra denize taş atıp dilek tuttu.

Kılıçdaroğlu, dileğini soran sunucuya “O bende sır olarak kalsın” dedi.

Bu sırada tribünleri dolduran vatandaşlar, “Başbakan, başbakan” diye tempo tuttu.

Festivale Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, CHP Milletvekilleri İdris Yıldız, Volkan Canalioğlu, Selahattin Karaahmetoğlu, Aytuğ Atıcı, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ve çok sayıda vatandaş katıldı.