Kılıçdaroğlu: Sevsinler senin terbiyeni!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın “Bir şey söyleyeceğim ama terbiyem müsade etmiyor” şeklindeki sözlerine “Sevsinler senin terbiyeni” şeklinde yanıt verdi.

Haberler 21.08.2010 - 20:58

Kılıçdaroğlu: Sevsinler senin terbiyeni!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Denizli'de 29 Ekim meydanında düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

Miting alanında ''Başbakan Kemal'' şeklinde atılan sloganlara karşılık Kılıçdaroğlu, ''Sizler Başbakan diye bağırdığınız zaman Recep Beyin ezberi bozuluyor, ezberini bozduk, kimyasını bozduk, sizin oylarınızla Recep Beylerin düzenini de bozacağız'' dedi.

Erdoğan'ın konuşurken sık sık ''Ya bir şey söyleyeceğim ama benim terbiyem müsaade etmiyor'' dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Sevsinler senin terbiyeni, Allah aşkına sen çiftçiye demedin mi 'Ananı da al git' diye. 'Sahtekar' dersin, 'şerefsiz' dersin, 'ananı al git' dersin, sonra dersin ki 'Benim terbiyem müsaade etmiyor.' Demek ki başka bir şey olsaydı kim bilir sen daha neler söyleyecektin'' dedi.

Anayasa değişikliği ile sendikaların özelleştirme sırasında kamu yararı olmadığı gerekçesi ile dava açma yetkilerinin ellerinden alınacağını savunan Kılıçdaroğlu, değişikle kamu mallarını birilerine peşkeş çekmenin yolunun açılacağını iddia etti.

Başbakan Erdoğan'ın Anayasa değişikliği ile ''12 Eylül'ü yapanlardan hesap soracağı''nı söylediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''İnanıyor musunuz? Bende inanmıyorum, zaten Adalet Bakanı da inanmıyor, 'Aradan 30 yıl geçti, zaman aşımı var' diyor. 27 Nisanda hükümete muhtıra verildi. Sen darbeci mi arıyorsun? Bak sana muhtıra verildi, niye hesap sormuyorsun? Hesap soramazlar çünkü çıkar işbirliği var orada, dünyanın hangi ülkesinde bir paşa hükümete muhtıra verir, o hükümet de çıkar paşaya zırhlı araba alır'' şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Güzel pankartlarınız var, 'Oyum kahverengi, oyum hayır', 'Senin en güzel yerin kahverengi gözlerin' şeklinde. Bir şeyi unutmayın bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır, bunlara 12 Eylül'de öyle güzel bir kahve yapın ki 40 yıl sizin hatırınızı unutmasınlar. En büyük umudum sizlersiniz, bana güç ve yetki verin, yolsuzlukları 'nin tarihinden silelim, güç verin, yetki verin, kul hakkı yiyenlerden hesap soralım. Öyle bir düzende yaşıyoruz ki, Recep Beyin ezberi bozuldukça ne söylediğini bilmiyor. Biliyorsunuz, Recep Bey camdan konuşuyor, eğer camın dışına çıktıysa ne dediğini bilmez. Onun için dedim ki 'Sen camdan okuyorsun, biz candan söylüyoruz.' Recep Bey camdan konuşmadığı bir zaman başladı 'soy sop' tartışmasına.

Allah aşkına milletin soyu sopu mu sorulur? Sen Başbakansın yaptığın ayıp. Yarın AB'ye gireceksin orada çıkıp biri sana 'Recep Bey sen kendi halkının soyunu sopunu mu sorguluyorsun?' Sana bu yetkiyi kim verdi' dese yüzü kızarmayacak mı Recep Bey'in? Kızarır mı? Recep Bey'e bir tavsiyemiz var, bundan sonra miting alanına çıkarken, bir tarafına pergel koysun, bir tarafına cetvel koysun, katılanların kafa tasını ölçsün. Bakalım soyu sopu nedir oradan öğrenmiş olsun. Eğer istiyorsa Hitler'e başvursun.''

''Kasımpaşalı eli maşalı, Milleti soydular ceplerine koydular'' şeklindeki bir pankarta atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, ''Ama bir şey söyleyeyim, Kasımpaşalılara haksızlık etmeyelim, Kasımpaşalılar yiğit adamlardır, tuttuklarını koparırlar ve Kasımpaşalılar halkına doğru söylerler. Recep Bey Kasımpaşalı değildir, Kasımpaşalı da olamaz zaten. Yiğit adam verdiği sözün arkasında durur. Dokunulmazlıkları kaldıracağını defalarca dile getirdi, anayasa değişikliği geldi, dokunulmazlıkları kaldırıyor mu? Recep Bey dokunulmazlıkları niye kaldırmaz, korkuyor değil mi? Korkunun ecele faydası yok Recep Bey, halkın ayak sesleri geliyor, halkın iktidarı kurulacak. Dokunulmazlıkları kaldıracağız sende hesap vereceksin Recep Bey'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, seçmenlerden referandumda sandıklara sahip çıkmalarını da istedi.

Sayfa Yükleniyor...