Kılıçdaroğlu: Siz bu devletten ne istiyorsunuz?

CHP Genel Başkanı, 16 Nisan referandumuna sayılı günler kala İstanbul'da geri dönüşüm işçileriyle bir araya geldi ve "'Yeni bir devlet kurmak için sandığa gidiyoruz' diyorlar. Siz Türkiye Cumhuriyeti devletinden ne istiyorsunuz" dedi.

170412-kemal-kılıçdaroğlu.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Maltepe'de, kağıt toplayan işçilerle buluştu. 

"Bugün değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen ilk 4 madde içinde sosyal hukuk devleti de var" diyen  Kılıçdaroğlu, "Ama bu sosyal hukuk devleti içinde şu an 6,5 milyon işsizimiz, 17 milyon hanede yoksulluk var. Anayasal güvence altına alınan ekonomik ve sosyal haklar bir kişinin iradesine bağlanıyor" dedi ve şunları söyledi:

"O zaman sormak gerekiyor, bu sosyal devlet nerede diye. Size çok büyük bir görev düşüyor. Sosyal devleti savunacaksınız, herkes için.

İnsanlar sadece İstanbul’da kağıt toplamıyor, tüm Türkiye’de topluyor. Bunların sosyal güvencesi var mı? Bütün mücadeleyi insan hakları, hukukun üstünlüğü için yapıyoruz. Zayıf insanı güçlü devlet karşısında koruyan sistemi egemen kılmak istiyoruz. Gelir dağılımının eşit olması toplumsal barışın temel unsurudur. Aç ve yoksul insan hayata nasıl tutunacak?

Siz haklarınızı arıyorsunuz, sizin hakkınızı size teslim etmek bizim boynumuzun borcudur ve bunu yapacağız. Güçlü bir sosyal devleti birlikte inşa edeceğiz.

16 Nisan’da hakkınızı arayacaksınız. Size hayır deyip bütün kapıları yüzünüze kapayanlara ‘bir kez de ben hayır diyorum’ diyeceksiniz.

Burada bir parti propagandası yapmıyorum. Yüreğinde insan sevgisi olan herkesin sizin haklarınızı savunması lazım. Siz alın teriyle para kazanıyorsunuz. Toplumun görülmeyen kesimisiniz sizler. Elinizde, arkanızda arabayla kağıt toplar; yolsuzluk, hırsızlık yapmazsınız. Çoluk çocuğunuzun rızkının peşindesiniz. Onurluca yaşama tutunmak istersiniz, el avuç açmazsınız. Sizin haklarınızı teslim etmek de bizim görevimiz. En onurlu işi yapıyorsunuz, alın teriyle kazanıyorsunuz.  Bundan daha güzel bir iş yoktur. Alın teriyle, onurluca para kazanmaktan daha güzeli yoktur. Tek adam rejiminde hak bile aramayamazsınız.

"BU DEVLETTEN NE İSTİYORSUNUZ?"

Her şeye bir kişi karar verecek, parlamento tamamen devre dışı kalacak. Devleti bir kişiye teslim edeceğiz. Ben bunu anlamakta zorlanıyorum. Devletin bütün dengeleri alt üst olacak. 'Yeni bir devlet kurmak için sandığa gidiyoruz' diyorlar. Siz Türkiye Cumhuriyeti devletinden ne istiyorsunuz Allah aşkına...

En çok ezilen, hak istediğiniz zaman kapıların yüzüne kapanan, görmezden gelinen, 'adalet istiyorum' dediği zaman görmezden gelinen sizlersiniz. O yüzden herkesten fazla hayır demeye sizlerin hakkı var..."

Sayfa Yükleniyor...