NTV

Kılıçdaroğlu: Tahammül edemeyiz

Türkiye

Diyarbakır’da Türk bayrağını indirmesine tepki gösteren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bayrağın indirilmesine tahammül edemeyiz” dedi.

Partisinin destekleyeceği cumhurbaşkanı adayını belirlemek için temaslarını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu kapsamda DSP, BTP ve DP'yi ziyaret etti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk ziyareti DSP’ye oldu.

"Büyük ölçüde paralel düşünüyoruz, birlikte düşünüyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin saygın bir cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Yeni seçilecek cumhurbaşkanının Türkiye'yi temsil etmesi, demokrasiye, özgürlüklere inanması, hukukun üstünlüğüne inanması, Türkiye'yi yurt içi ve dışında hakkettiği şekilde temsil etmesi, bizim en büyük arzumuz. Cumhurbaşkanı adayını büyük bir toplumsal uzlaşmayla belirlemek istiyoruz."

Kılıçdaroğlu, “Kısa bir süreç içinde görüşmelerimizi tamamlayacağız ve cumhurbaşkanı adayımızı belirleyeceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Türk bayrağının indirildiğinin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

"Türk bayrağını indiren bir hareketi asla ve asla kabul edemeyiz. O bayrak hepimizin ortak paydasıdır. Bayrak üzerinden siyaset yapılmaz. O bayrağın kırmızı renginde dedelerimizin kanları vardır, biz öyle biliyoruz. Bayrağı indireceksiniz, siyaset yapacaksınız. Doğru değil bu, asla kabul etmiyoruz. Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda çıkıp konuşmasını bekliyorum. Gerçi her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına aldığını biliyorum. Ama bayrak konusunda ne söyleyecek gerçekten merak ediyorum. Biliyorum yine yalvaracak, yine 'ne olursunuz bayrağa saldırmayın' diyecek. Bayrağın indirilmesine tahammül edemeyiz arkadaşlar, işin özü bu."

Olaylarla ilgili hükümet kanadının doğru bilgi vermediğini savunan Kılıçdaroğlu, "Bir süreç yaşanıyor, sürecin ne olduğunu kimse bilmiyor. İki kişi biliyor. Masanın bir ucunda Recep Tayyip Erdoğan oturmuş, öbür ucunda da Abdullah Öcalan oturmuş. İkisi beraber oturup konuşuyorlar. Ne konuştuklarını bilmiyoruz, ne ödün verildiğini de kimse bilmiyor. İki tarafta da güvensizlik var. Güvensizlik üzerine süreç inşa edilir mi? Bu süreç öyle anlaşılıyor ki, Türkiye'yi çıkmaz noktaya götürecek olan bir süreçtir. Süreci bu şekliyle götürmelerinin nedeni kişisel kariyer hesabı, kişisel kariyer hesabı üzerinden yapılıyor bütün bu hesaplamalar. 'Ben nasıl Cumhurbaşkanı olurum, karşıdaki kişiyi nasıl aldatırım, onun oyunu alırım' bunun üzerine inşa ediliyor. Türkiye bu gerçeği görmek zorundadır” dedi.

Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP heyeti, daha sonra BTP'ye giderek partinin genel başkanı Haydar Baş ve yöneticilerle görüştü.

Kılıçdaroğlu, “Umuyorum önümüzdeki süreç içerisinde BTP'nin de kabul edeceği, destekleyeceği bir cumhurbaşkanı adayını çıkarmış oluruz” dedi.

Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP heyetinin son durağı Demokrat Parti oldu.

CHP heyeti, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve parti yetkilileriyle biraraya geldi.